Bernard był twórcą średniowiecznego mistycyzmu w tym samym sensie, w jakim Anzelm był twórcą scholastyki: stworzył podstawę dla dalszego rozwoju.
Ta słynna formuła ma bogatą historię, można ją znaleźćj u ż u autorów starożytnych, Platona i Plotyna, jej klasyczne sformułowaniepodał Augustyn: „Zrozumiałem, że j e s t em daleko od Ciebie - w krainie, gdziewszystko jest inaczej" (inveni longe me esse a te in regione dissimilitudinis), co przejął Bernard: „Dusza znajdzie się w krainie niepodobieństwa" (anima [.
Moese, Les deux courants dans le développement de la méthodologie moderne de sciences Bernard B. Winter, Die Deduktion der obersten Sittengesetzes Bernard B. Die Religionswissenschaft Bernard B.
Horyzontymyślowe i miłość do spuścizny starożytnej charakteryzuje słynne powiedzenieBernarda przekazane nam przez Jana z Salisbury: Bernard powiadał, że jesteśmy jak karły, które wspinają się na ramiona gigantów,by widzieć więcej od nich i dalej sięgać wzrokiem, i to nie zasprawą bystrości swojego wzroku, czy wysokości ciała, lecz dzięki temu,że wspinamy się w górę i wznosimy na wysokość gigantów.
Jego hagiograf mówi, że Bernard zastanawiał się, jakpokierować swoim życiem, czy zostać uczonym, czy świętym. Bernard rozpoczął wprost nieprawdopodobnie owocną działalność nawszystkich polach, w czym pomocna mu była j e g o płomienna retoryka.
Bernarda z Clairvaux, cystersi francuscy; nazwa używana tylko w Polsce na oznaczenie członków zakonu braci mniejszych, dawniej zw. Bernarda ze Sieny - stąd nazwa zakonu w Polsce. Bernardyn, bernard, rasa b.
Bernard związany był z nowym ruchem monastycznym, stojącym w opozycji do kluniackiego, szukającym zbliżenia z Bogiem na gruncie ostrej ascezy, mistyki i umartwień.
Wielkim Świętym Bernardem; przypisuje mu się także założenie hospicjumna Colonne-Joux (Mały Święty Bernard); kanonizowany 1681 ; relikwie B. Jako patron alpinistów przedstawiany bywaz laską alpejską, toporkiem i nartami oraz psem bernardynem.
Martimort, Dom Bernard C, LMD 18 (1961) z. Moral, Dom Bernard C, EE 37 (1962) 253-264 (bibliogr. Vandenbroucke, Dom Bernard C, EL 76(1962) 43-51; F. Dom Bernard C, RBL 15(1962) 187-190.
Bosanquet, Bernard B. La philosophie de Bernard B. L'évolution de la pensée religieuse du néo-hégéllen anglais Bernard B. Bernard B.
Bernard, zakonnik (+ 1081). Jego atrybutami są: krzyż wkształcie laski, laska alpejska, pies bernardyński, narty toporek, szatan w łańcuchach lub o czterech głowach.
Bernard wywarł równieżsilny wpływ na rozwój pobożności maryjnej.
zm. 1490, Teolog.
W 1455 rozpoczął studia na wydziale artium w AkademiiKrak., gdzie 1458 został bakałarzem, a 1462 magistrem; przezkilkanaście lat działał na tym wydziale, 1470-71 był jego dziekanem;nast. studiował na wydziale teol., na którym ok. 1473uzyskał stopień bakalarza, między zaś 1482 a 1484...
Kącki, Józef Bernard B. Kącki, Józef Bernard B.
Ten ostatnipowiedział: "Bernard oprócz choroby Parkinsona miał nieszczęście złamaćnadgarstek. Z kolei znany aukcjoner Maurice Rheimsstwierdził: "Myślę, że Bernard zabił się z powodu nie-przychylności współczesnegoartystycznego establishmentu".
Za sprawą Teodoryka przesiąknięty do głębi d u c h em starożytności klasyczneji mitologii pogańskiej jest Bernard Silvestris. Pod silnym pływem Chalcydiusza tworzy Bernard swoistą mitologięmającą wyjaśnić kosmogonię.
Bernard z Clairvaux, opat, doktor Kościoła. Bernard był nie tylko gorliwym opatem swojej rodziny zakonnej.
Sam Bernard natomiast stał się przedmiotem ożywionej twórczości żywotopisarskiej [por.
CHRZANOWSKI BERNARD, ur.
KOTULA BERNARD, ur.