Babka lancelowata

Liść babki zwyczajnej – Folium Plantaginismaioris ma podobny skład chemiczny i podobne zastosowanie w lecznictwie do liścia babkilancetowatej. Odwar z liści babki: 1 łyżkę liści babki zalać 1 1/2 szklanki wody ciepłej iogrzewać do wrzenia.

Babka zwyczajna- formy podania

Inną szeroko rozpowszechnioną rośliną z rodzaju Plantago jest babka zwyczajna =babka większa (Plantago major L. Surowiec ten zawiera nieco mniej związkówbiologicznie czynnych niż liście babki lancetowatej, lecz może je zastąpić.

Babka piaskowa

Oba gatunki są roślinami jednorocznymi, spotykanymi w Polsce, z tym że babkapiaskowa występuje u nas pospolicie, natomiast babka płesznik jest aklimatyzowana. Nasiona bardzo są podobne do nasion babki piaskowej, jedynie ciemniejszejbarwy.

Babka zwyczajna

Babka zwyczajna jest rozpowszechnionym ludowym środkiem leczniczym, działa między innymi przy ukłuciach przez owady, wrzodach i zw' chnięciach. Uwagi ogólne: Podobna do babki zwyczajn jest babka średnia.

Babka lancetowata - zastosowanie

Wropnym zapaleniu spojówek i powiek stosuje się napary z babki, najczęściej wpołączeniu z rumiankiem, świetlikiem i kwiatami bławatka. Sok wyciśnięty zezmiażdżonych liści babki działa przeciwbólowe i przeciwzapalnie przy użądleniu przezpszczoły, osy i trzmiele.

BABKA

Babka piaskowa rośnie dziko na pastwiskach,babka płesznik jest uprawiana; rozmnażasię z nasion sianych do gruntu; nasionaobu gatunków są równoznacznym surowcemleczniczym; zawierają duże ilości śluzu.

Babka średnia

Białawe kwiaty z liliowymi nitkami pręcików zebrane w walcowaty kłos tylko 2-6 cm długości, który w przeciwieństwie do babki zwyczajnej jest dużo krótszy od łodygi. Babka średnia często daje mieszańce z babką zwyczajną.

Babka lancetowata = babka wąskolistna = języczki polne

Babki lancetowatej nie powinno się zbierać w górach i okolicach nadmorskich, gdziewystępują dwa inne gatunki, mniej wartościowe, z rodzaju Plantago — P. , bardzo podobne do babki wąskolistnej i trudne do odróżnieniaprzez niewprawnych zbieraczy.

Charakterystyka chwastów - Babka zwyczajna

- Roślina lecznicza Babka zwyczajna występuje niekiedy masowo na wilgotnych ścierniskach ży-tnich, a także często w koniczynach i w innych roślinach wieloletnich na glebach lżej-szych, próchnicznych.

Babka paskowana

Rozród: niewiele wiadomo o zwyczajach rozrodczych tego gatunku babki; przypuszcza się, że odbywa tarło w wodach słonawych płytkich wód przybrzeżnych.

Babka szorstka

Głowa i ciało pokryte drobnymi kostnymi guzkami, pysk i brzuch krótkimi kolcami; u młodych babek szorstkich takie kolce znajdują się również na spodzie głowy.

Babka naga

w delcie Wołgi obok innych gatunków babek).

Babka łysa

U dużych okazów tej babki płetwy brzuszne sięgają do otworu odbytowego.

Babka bycza

W 1990 r„ a następnie w 1992 r„ złapano blisko portu helskiego po jednym okazie tej babki.

Babka wenecka

Tryb życia: słodkowodna babka o bardzo słabo poznanej biologii.

Babka Berga

Rozród: przebieg tarła tego gatunku babki jest słabo poznany, a samo tarło odbywa się od końca lipca do września.

Babka zwyczajna

 

Wygląd: Roślina wieloletnia, 10-30 cm wysokości. Liście nagie w przyziemnej rozetce, z 3-9 równoległymi nerwami, 10-15 cm długie, zwężające się w ogonek tak długi jak blaszka liściowa. Ze względu na szerokojajowate liście zwana także babką szerokolistną. Wydłużony walcowaty kłos tak długi...

Babka piaskowa - zastosowanie

Najlepszy środek przeczyszczający dla niemowląt i małych dzieci. Podaje się dopicia całe nasiona w ilości 5—15 g (l—2 łyżeczki wg wieku), namoczone wprzegotowanej wodzie, mleku, herbatkach lub kompotach. Dla niemowląt przygotowujesię kleik z podanej ilości surowca w naparach z rumianku. Kleik stosuje...

Babka lancetowata

„sok babkowy" jest uważany za środek przeciwko kaszlowi.

Babka czarna

Wygląd: wydłużone ciało o długiej, spłaszczonej głowie. Otwór gębowy szeroki, sięgający do przedniej krawędzi oka; żuchwa nieco wystająca. Oczy duże, skierowane ku górze. Trzon ogonowy wysoki, wyraźnie krótszy od nasady 2. płetwy grzbietowej. W rzędzie wzdłuż boku 32-42 (zwykle 35—41) łuski...