August II Mocny - Działalność publiczna

Zanim książę Conti przybył morzem do Gdańska, August koronował się w Krakowie w 1697 roku. Car zawarł z Augustem przymierze (rok 1709), ale August nie był już traktowany jak partner, a jak zależny od cara władca.

August III Wettin - Władca prywatnie

  Fryderyk August, występujący w Polsce jako August III, urodził się w 1696 roku w Dreźnie. August obserwował samotność matki i niezliczone miłostki ojca oraz napięcie między nimi na tle zmiany wiary przez Augusta II.

Zygmunt August

Pierwsze kroki w działalności politycznej stawiał Zygmunt August już w 1538r. Zygmunt August obawiał się ich opanowania przez Moskwę, bo oznaczałoby to zwiększenie się długości granicy Litewsko-Rosyjskiej oraz stratę zysków z handlu.

August II Mocny - Władca prywatnie

Fryderyk August obejmując władzę w Polsce przyjął imię August II. August hojnie ją za to wynagrodził, a synem, jak wszystkimi swymi dziećmi, opiekował się troskliwie. Po niej August II miał jeszcze wiele romansów i przygód.

Stanisław August Poniatowski- ostatni król Polski.Rola Katarzyny II w polityce elekcyjnego króla do czasu utworzenia Rady Nieustającej.

Stanisław August jednak poszedł na ustępstwo Katarzynie II i uznał utratę części ziem. Stanisław August Poniatowski był ostatnim królem Polski. Stanisław August uczynił wiele dla Polski w rozwoju kultury i sztuki.

Zygmunt II August - Działalność publiczna

Zygmunt August duże znaczenie przypisywał budowie floty. Zygmunt August starał się utrzymać pokój religijny w Rzeczypospolitej.

HLOND AUGUST SDB kard.

Malej, Kardynał August H. Vir Ecclesiae (Ksiądz kardynał August H. Kosiński, August H. Lis, August H. Bakalarz, Kardynał August H.

CIESZKOWSKI AUGUST

Adam Mickiewicz i August C, w; Filozofia a mesja-ntzm, Wwa 1970, 9-88; B. Walicki, August C, w: Polska myśl filozoficzna i społeczna, Wwa 1973,1 395-442; A. Siemianowski, August C.

August Hlond

August Józef Hlond Wstęp August Hlond to jeden z największych działaczy na scenie polskiego Kościoła Katolickiego. Od tego roku na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie August odbywał studia filozoficzne, które ukończył 10 lipca 1900 roku otrzymując doktorat.

August III Wettin - Działalność publiczna

W wojnie siedmioletniej (lata 1756 - 1763) oraz w wojnach śląskich brał udział August III jako elektor saski. Ostatnie sześć lat panowania August III spędził w Warszawie (Saksonia była okupowana przez Prusaków).

Stanisław August Poniatowski - Działalność publiczna

W tej niezwykle trudnej sytuacji król Stanisław August szukał szansy na zachowanie choć resztki suwerenności okrojonej Rzeczpospolitej. Ostateczne porozumienia, na mocy których Warszawa znalazła się we władaniu Prus, podpisano w 1795 roku a Stanisław August abdykował miesiąc później.

Zygmunt II August - Władca prywatnie

Zygmunt August jednak postawił na swoim i zmusił wszystkich, aby uznali jego małżonkę. Zygmunt August zmarł bezpotomnie w wieku 52 lat w Knyszynie.

FRANCKÉ AUGUST HERMANN

Katalog der in der Universitäts- und Landesbibliothek Sachsen-Anhalt zu Halle (Saale) vorhandenen handschriftlichen und gedruckten Predigten August Hermann F. Hl 1972; BBKL II 85-90; August Hermann F. Die Willensunterweisung bei August Hermann F.

STANISŁAW AUGUST PONIATOWSKI PRZED SĄDEM HISTORII: SPÓR O OCENĘ PANOWANIA OSTATNIEGO KRÓLA POLSKI

Stanisław August Poniatowski, zwany zdrajcą lub królem gamratek, sam pomagał i rzetelnie wszystkich autorów wspierał w pisaniu tej najsłynniejszej, pierwszej w Polsce i drugiej na świecie konstytucji.

OKTAWIAN AUGUST

Przed śmiercią August pozostawił, prócz testamentu, rozporządzenie na temat swego pogrzebu, statystyczny przegląd stanu państwa oraz spis swoich czynów, Res gestae divi August i, którego kopię marmurową z inskrypcją w jęz.

August III Wettin

  - urodził: 1696, zmarł: 1763 - na tronie w latach 1733 - 1763 - drugi władca z dynastii Wettinów - poprzednik: August II Mocny - następca: Stanisław August Poniatowski - syn Augusta II Mocnego i Krystyny Eberhardyny - żona: arcyksiężniczka Maria Józefa, córka cesarza Józefa I Habsburga - dzieci: 1.

Stanisław August Poniatowski - Władca prywatnie

W późniejszym okresie Stanisław August, już jako władca, miał stale do czynienia z carycą. Po abdykacji ostatnie dwa lata życia spędził Stanisław August w Petersburgu.

KISIELEWSKI JAN AUGUST, pseud. August Olch

KISIELEWSKI JAN AUGUST, pseud. August Olch, ur.

RYWALIZACJA FRANCUSKO - ANGIELSKA DO SCHYŁKU XIII WIEKU - FILIP AUGUST W WALCE O JEDNOŚĆ FRANCJI

Jan bez Ziemi został rychło zmuszony do poddania się bratu na łaskę i niełaskę, a Filip August, utraciwszy wszystkie zdobycze, znalazł się w tak krytycznej sytuacji, że tylko interwencja papieska uratowała go od ostatecznej katastrofy.

August II Mocny

  - urodził się: 1670, zmarł: 1733 - na tronie w latach 1697-1733 (z przerwą w latach 1706-1709) - pierwszy władca dynastii Wettinów - poprzednik: Jan III Sobieski - następca: August III - syn Jana Jerzego III Wettina, elektora saskiego i Anny Zofii, córki Fryderyka III, króla Danii - żona: Krystyna Eberhardyna, córka Krystiana Ernesta, margrabiego Bayreuth z młodszej linii Hohenzollernów (ród Brandenburg-Kulmbach) oraz Zofii ...