W ostatnich latach nastąpiły istotne zmiany w sposobie myślenia o asymetrii półkulowej. Asymetria półkul jest uwarunkowana genetycznie, chociaż determinacja dziedziczenia nie jest absolutna.
A więc możemy mówić nie tylko o symetrii, ale i o asymetrii ustroju, typowej i normalnej dla człowieka. U leworęcznych (mańkutów) występują stosunki odwrotne Przyczyny tej asymetrii nie są ściśle ustalone.
Pomimo zastanawiającego faktu, że mózg ludzki nie jest całkowicie symetryczny, nadal sądzą, że każda asymetria może być wyjaśniona w kategoriach wyspecjalizowanych procesów zlokalizowanych w każdej półkuli.
Jednak ciągle otwarte pozostaje pytanie, czy niepłynną mowa, nietypowa asymetria półkulowa i towarzysząca jej psychopatologia powstały jednocześnie, na tym samym etapie rozwoju dziecka, czy też któryś z wymienionych trzech czynników pojawił się jako pierwszy, wyzwalając następne.
Wielkość przejawów asymetrii dynamicznej zależy od rodzaju czynności zawodowych, rodzaju obciążeń wysiłkiem fizycznym, np.
Słabym punktem koncepcji o zróżnicowanym wzorcu asymetrii w zależności od znaku emocji jest pominięcie faktu, że zaburzenia językowe powodują utratę więzi socjalnych i jako czynnik stresogenny powodować mogą obniżenie nastroju, niezależnie od manifestowanych emocji zachowanych w nieuszkodzonej półkuli.
Asymetria nierównowagi popytowej oddziałuje silniej na poziom surowcowy niż na poziom dóbr finalnych.
Asymetrię nierównowagi można scharakteryzować następującym wzorem: Nierównowaga w S > Nierównowaga w F -1 > Nierównowaga w F Przejawy asymetrii nierównowagi podażowej: a) pozamykane huty i kopalnie, spadek produkcji cementu; b) ogromne nadwyżki produktów rolnych, kłopoty państw Trzeciego Świata w skutek spadku zagranicznego popytu na ich produkty i surowce; c) pozamykane stocznie - wtórny przejaw nadwyżki na poziomie ...
Konsekwencje Negatywnymi konsekwencjami występowania zjawiska asymetrii informacji są: Negatywną selekcję- osoba nie mająca pełnej informacji o produkcie, inwestycji itp. Zjawisko asymetrii informacji stanowi poważną barierę dla rozwoju wielu sektorów gospodarki.
Wiele ważnych danych na temat funkcjonalnej asymetrii mózgu pochodzi z badań Judzi zdrowych, niewykazujących uszkodzenia mózgu.
Przyczyny leworęczności od lat poszukiwano w nietypowej asymetrii funkcjonalnej mózgu. Wzorzec asymetrii półkulowej u osób leworęcznych nie jest więc ściśle określony, ale stanowi raczej pewne kontinuum.
Mechanizm asymetrii popytowej - sprowadza się do tego, że impuls zwiększa popyt na dobra zaopatrzeniowe, dociera do S, a im bliżej końca ciągu technologicznego tym dociera on mniejszą ilość razy.
Podobnie jak cały ustrój, również miednica wykazuje przeważnie stosunki asymetryczne. Dostrzegamy je czy to obserwując wejście miednicy, czy ustawienie spojenia w stosunku do płaszczyzny czołowej, czy położenie kości guzicznej. Guzek łonowy jednej strony jest zazwyczaj położony bardziej do przodu...
Kierunek stożka sercowego jest następujący: podstawa skierowana jest ku górze, ku tyłowi i w stronę prawą; koniuszek ku dołowi, do przodu i w stronę lewą; długa oś serca ma więc potrójnie skośne położenie:
jest ona skierowana równocześnie z góry na dół, od tylu do przodu i ze strony prawej w...
asymetria funkcjonalna mózgu - zróżnicowanie funkcjonalne półkul mózgowych, uwarunkowane anatomicznie, biochemicznie i społecznie, przejawiające się w specjalizacji każdej z półkul w zakresie przetwarzania określonej kategorii impulsów, generowania, regulacji i kontroli odmiennych aspektów zachowania.
asymetria funkcjonalna mózgu (-, asymmetric functional hemispheres); nierówmoważność funkcji półkul mózgu w zakresie czynności psychicznych, gdy dla jednych czynności dominuje półkula lewa, dla innych - półkula prawa.
Zakładamy podział gałęzi produkcyjnych na następujące działy:
1) F - dobra finalne;
2) F-1 - przedsiębiorstwa produkujące środki produkcji;
3) S+2 - np. koksownia;
4) S+1 - np. huty;
5) S - dział surowcowy - przemysł wydobywczy;
W systemie rynkowym przedsiębiorstwa maksymalizują zysk między...