ARDENY - ofensywa niemiecka 1940 r.

Według opinii dowódców francu­skich, zalesiony i pocięty wąwoza­mi teren masywu Ardenów w połu­dniowej Belgii, północnej Francji i w Luksemburgu był przeszkodą nie do pokonania dla niemieckich czołgów.

ARDENY - ofensywa niemiecka 1944 r.

Uderzenie z Ardenów miało do­prowadzić do rozdzielenia wojsk amerykańskich na południu od       brytyjskich na północy i umożliwić dojście do odległego o 160 km po­rtu w * Antwerpii, a opanowanie go odcięłoby wojska alianckie od zao­patrzenia. Armia ta mia­ła uderzyć z północnych Ardenów z rejonu Monschau.

ARDENY - ofensywa niemiecka 1944 r.

Uderzenie z Ardenów miało do­prowadzić do rozdzielenia wojsk amerykańskich na południu od brytyjskich na północy i umożliwić dojście do odległego o 160 km po­rtu w * Antwerpii, a opanowanie go odcięłoby wojska alianckie od zao­patrzenia. Armia ta mia­ła uderzyć z północnych Ardenów z rejonu Monschau.

ARDENY, BITWA W ARDENACH 1944--1945.

16 grudnia 1944 rozpoczęła się niemiecka ofensywa w Ardenach; na tym odcinku front aliancki obsadzony był przez cztery stosunkowo mało doświadczone dywizje USA, które nie mogły sprostać trzem niemieckim armiom.

MEZIERES, główne m. franc. dep. Ardenów

W 1748 założono w M. pierwszą we Francji Szkołę Wojsk Inżynieryjnych w Charleville Mezieres. Opracowano tu model idealnej twierdzy o dziewięciu frontach i podwójnej koronie. Szkołę ukończyli tak wybitni fortyfikatorzy, jak Bousmard, Chasseloup-Laubat, Marescot, Carnot. Została zlikwidowana w 1792.