Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Czytaj Dalej

Arabia Saudyjska

Bezwodne obszary zajmują aż 95% powierzchni Arabii Saudyjskiej. Arabia Saudyjska słynie z olbrzymiego wydobycia ropy naftowej. Arabia Saudyjska posiada ź światowych zasobów ropy naftowej.

ARABIA SAUDYJSKA, Królestwo Arabii Saudyjskiej

( -» Arabia I). Arabii (-> Arabia II). Philby, Saudi Arabia, Lo 1955; G. Lipsky, Saudi Arabia, NH 1959; M.

Negocjacje- przygotowania - arabia saudyjska

Negocjujesz z firma z Arabii Saudyjskiej bardzo ważny kontrakt.

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze - ARABIA SAUDYJSKA

Przychylne stanowisko Arabii Saudyjskiej do Turcji powstrzymuje Syrię i Irak przed bardziej zdecydowanymi protestami przeciwko GAP.

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Arabia Saudyjska

  Arabia Saudyjska w okresie powojennym pozostawała pod władzą feudalnej dynastii Saudów, panującej na jej obszarze od XVIII wieku.

Wielkie dni Arabów

Następuje najbardziej zdumiewająca historia podbojów, o jakiej  świat słyszał. Armia bizantyńska została rozbita nad Jarmukiem (dopływ Jordanu) w roku 634. Cesarz Herakliusz, złożony chorobą (wodna puchlina) i mając państwo wyczerpane doszczętnie przez wojny perskie, widział, jak jego niedawne...

Konflikt izraelsko - arabski - Wojny arab.- izrael

Kraje arabskie(Transjordania,Egipt,Irak,Liban,Syria,Arabia Saudyjska) przekonane o swej przewadze wojskowej wkroczyły do Palestyny.

Arabowie i rekonkwista w Hiszpanii

Ostatni z Gockich królów Roderyk, objął tron mimo sprzeciwu części dostojników, którzy zwrócili się o pomoc do Arabów. W tym czasie Arabowie rozprzestrzenili się już w całej północnej Afryce, a wraz z nimi szerzył się islam. Wezwani na pomoc, w krótkim czasie doprowadzili do upadku Wizygotów. Swoje...

Arabowie i islam

Na terenie Arabii obok krzyżowania się wpływów rzymskich i wschodnich , mieszały się wpływy różnych religii - chrześcijaństwa , religii mojżeszowej i religii wschodnich .

Arabowie - Informacje Ogólne

Ze względu na pustynne położenie Arabii (Półwysep Arabski), panujące tam warunki uniemożliwiały uprawę roli.

"Araby" and "A Sunrise On The Veld"

"Araby" by James Joyce and "A Sunrise On The Veld" by Doris Lessing are both short stories in which the protagonists gained a consciousness that was beyond themselves. The main characters are both initiated into new realities and truths of which they were not previously aware. Both short stories will be examined...

ARAB

ARAB, powieść poetycka J. Słowackiego, jedna z dwu „powieściwschodnich" dedykowanych w druku (Poezje, t. 1,Paryż 1832) M. Roli Skibickiemu, powst. w Warszawie w listopadzie1830, jako ostatni utwór okresu przedpowstaniowego.Autor podejmuje motyw romant. samotnictwa, kreując bohatera,dla którego - z przyczyn...

ARABIA

Arabia felix) na wybrzeżach i pustynną (Arabia deserta) w głębi półwyspu; później, u Ptolemeusza, wymienia się jeszcze Arabię petrejską (Arabia Petraea) od Petry, dziś Wadi Musa w Jordanii, starożytnej stolicy Nabatejczyków.

Bizancjum a Arabowie w wiekach VII - X. Rywalizacja polityczna i wzajemne oddziaływania w sferze kultury

-  krótkotrwały triumf Herakliusza

-  rabunkowe wyprawy Arabów na Syrię, słaby opór monofizytów syryjskich

-  634 r. – klęska Bizancjum pod Jerozolimą

-  635 r. – zdobycie Damaszku przez Arabow

-  opanowanie Egiptu, 642 r. – upadek Aleksandrii

-  do 647 r.  –  opanowanie przez  Arabów Cyrenajki i...

Obrona Cesarstwa Rzymskiego przed Arabami

 

Triumf Herakliusza był krótkotrwały. W miejsce Persów pojawili się o wiele groźniejsi Arabowie. Pierwsze ich wyprawy na Syrię miały charakter rabunkowy. Niezwykle słaby opór, jaki tam napotkali, skłonił kalifa Omara do podjęcia myśli o podboju, zwłaszcza, że monofizyci witali Arabów z...

Arabia przed Mahometem

Środkowa Arabia Środkowa część Arabii, nad Morzem Czerwonym, nie tworzyła jednolitego organizmu politycznego.

SĄSIEDZI CESARSTWA RZYMSKIEGO W KOŃCU IV WIEKU - ARABIA

w starożytności „Arabii Szczęśliwej" (Arabia Felix), powstało państwo typu niewolniczego. Pod względem gospodarczym przeważała w tej części Arabii hodowla, głównie wielbłądów, owiec i kóz.

ARABOWIE I ISLAM W ŚREDNIOWIECZU - ZNACZENIE GEOGRAFICZNE ARABII

  Geograficzne położenie Arabii sprawiło, że kraj ten stał się pomostem łączącym południe (Abisynia) z północą (Cesarstwo Rzymskie) oraz zachód (Egipt) ze wschodem (Indie poprzez Persję).

ARABOWIE I ISLAM W ŚREDNIOWIECZU - WYSTĄPIENIE MAHOMETA

 

Wzrosła poważnie grupa jego wyznawców i można było utworzyć z nich gminę religijną, na której czele stanął sam prorok. Nic dziwneg. że w tych warunkach Jatreb uzyskał nową nazwę „miasta proroka" — Medinat-an-nabi, czyli Medyny. Wyparła ona rychło z użycia dawniejszą.

Zdolności organizacyjne...

ARABOWIE I ISLAM W ŚREDNIOWIECZU - POCZĄTKI KALIFATU

Ostateczne zjednoczenie plemion arabskich w ramach teokratycznego państwa muzułmańskiego zaostrzyło sprawę odczuwanego w Arabii przeludnienia, zmuszając kalifa do szukania prób rozwiązania tego problemu.