Aleksandra z Galacji

Czytaj Dalej

Państwo Aleksandra Wielkiego

Fenicjanie z zachodnich wybrzeży Morza  Śródziemnego znikli nagle z historii — a równie nieoczekiwanie wyrośli  Żydzi w Aleksandrii i w innych nowych  miastach handlowych stworzonych przez Aleksandra.

„Praca jest dobrodziejstwem, praca jest blogoslawienstwem, praca jest ratunkiem” - Slowa Aleksandra Watta uczyn mottem rozwazan

Pare wieków pózniej czlowiek za niezbedne uwazal juz mnóstwo rzeczy w swym murowanym mieszkaniu, nie potrafil by przezyc kilku dni z samym nozem w lesie, dla niego byla by to nedza, cos nie godnego jego osoby i dlatego ludzie juz nie pracowali bo im sie nudzilo i nie mieli co z ...

Obraz miłości w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry

Nie chce jednak napisać jeszcze jednego ponurego utworu, pisze przecież komedie i myślę, że chce pokazać, iż mimo wszystko możliwa jest szczęśliwa miłość i to w ramach obowiązujących układów, prowadząca do małżeństwa, zgodnie z kierunkiem wytyczonym młodym przez rodziców.

Sentymentalizm jako zapowiedź romantyzmu. Krytyka sentymentalizmu w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry

Wiązał się z emancypacją klas średnich, zwłaszcza mieszczaństwa, zainteresowanego w przełamaniu porządku feudalnego i likwidacji uprzedzeń klasowych.

Jak zostało zorganizowane imperium Aleksandra Macedońskiego

wydał on dwa słynne potem zarządzenia: w pierwszym z nich domagał się zaliczenia go w poczet bogów ( co umożliwiało mu rządzenie bez skrępowania istniejącymi prawami ), w drugim nakazywał miastom greckim przyjęcie wygnańców politycznych ( godziło to w podstawy ustrojowe państw greckich oparte na samorządności i autonomii ...

Mowa obronna Aleksandra Wielkiego (Macedońskiego)

Z początku byłem łagodny i litościwy, lecz kiedy zaczęli podburzać przeciwko mnie całe miasta, zacząłem ich niszczyć. Z wyrazami szacunku Aleksander Wielki

BORKOWSKA ALEKSANDRA, z CHOMĘTOWSKICH

BORKOWSKA ALEKSANDRA, z CHOMĘTOWSKICH,ur. Wydała kilka pozycji, ,dla młodego wieku'':Wspomnienia z przeszłości (1860), Powieści i opowiadania(1874) i in.

GRYBOWSKA (Gribowskaja, Hrybowśka) ALEKSANDRA

GRYBOWSKA (Gribowskaja, Hrybowśka) ALEKSANDRA, ur. Żeromskiego z literaturą ros. Gorkiego (1970), oraz współautorką (z W.

BONINI ALESSANDRO, Aleksander z Alessandru, zw. Aleksander Mł. lub Mniejszy (dla odróżnienia od Aleksandra z Haies) OFM

Każdy byt skończony złożonyjest z materii (materii pierwszej przypisywał bytowość większąniż czysta możność) i formy; w jednym bycie jest wiele form,jednakże istnieją tylko byty jednostkowe, a zasadą ich jednostkowieniajest haecceitas, pojęta jako ostateczna determinacja indywidualizującaformy w ramach tego samego gatunku.

BORKOWSKA ALEKSANDRA

, publicystyczną i charytatywną;w duchu patriotyczno-religijnym redagowała 1861-65wspólnie zzefą Śmigielską „Kółko Domowe", 1867-96 „KronikęRodzinną", 1889-98 „Pismo dla Młodzieży i Wieczory Rodzinne";była zwolennicz umiarkowanej emancypacji kobiet;poprzez podnoszenie poziomu ogólnego wykształcenia i ...

ALEKSANDRA WIELKIEGO PODBOJE 334--323 p.n.e.

Część wojsk, niezadowolona z tych zmian, wznieciła bunt, ale Aleksander szyb­ko zdusił rebelię zabijając przywódców.

ALEKSANDRA WIELKIEGO WYPRAWA DO INDII 327-325 p.n.e.

Armia około 90 ty­sięcy żołnierzy Aleksandra Wielkiego (356-323) przezimowała w Hindukuszu (pasmo wysokich gór na obecnej granicy między Afganistanem i Pakistanem), a na­stępnie skierowała się na południe w kie­runku rzeki Indus, docierając do jej do­pływów w lecie 327 (patrz aleksandra wielkiego podboje 334-323 P.

ALEKSANDRA WIELKIEGO WYPRAWY WSCHODNIOIRAŃSKIE 329-327 p.n.e.

Dostawy żywności były tak znikome, że w końcu Aleksander wy­płacił żołd części armii i kazzwolnionym żołnierzom zawrócić do kraju. W czasie tej wyprawy Aleksander znalazł ciało zasztyle­towanego Dariusza III (zm.

"Sztylet" Aleksandra Puszkina-opracowanie

Kiedy dekabrysta Bestużew-Riumin organizował zamach na Aleksandra I, odczytywał "Sztylet" spiskowcom, którzy mieli zabić cara. Wiersz ten nawiązuje do wielu wydarzeń i postaci mitologicznych, jak również do postaci związanych z Cesarstwem Rzymskim około 50 roku przed naszą erą.

Prezydenckie kampanie wyborcze Aleksandra Kwaśniewskiego w latach 1995 i 2000

Dziennikarze pisma nie byli zadowoleni z faktu, że kandydat na szefa redakcji został „przyniesiony w teczce”, jednak Kwaśniewski zręcznie poradził sobie z sytuacją, opóźniając objęcie nowej funkcji do momentu wyciszenia negatywnych wobec niego nastrojów w zespole.

Święty Aleksandra

Aleksandra, męczennica. Pochodziła z Ancyry (dzisiejszej Ankary). Utopiono ją wraz z sześcioma innymi dziewczętami w bagnach, w pobliżu rodzinnego miasta.

ORDER ŚWIĘTEGO ALEKSANDRA NEWSKIEGO (Ordien Swiatogo Aleksandra Newskogo)

Za panowania cara Aleksandra I order przyznano ok. 100 osobom, w tym 48 za kampanie 1812-1814. Dochturow, Miłoradowicz, Osterman-Tołstoj, Rajewski (wszyscy za Możajsk).

TUCZKOW Nikołaj Aleksiejewicz (16 IV 1765 - 30 X 1812), gen. ros., brat Aleksandra, Pawła i Siergieja

muszkie-terskim i spod Zurychu przedarł się z bagnetem w ręku do Szafuzy. Utica, gdzie walczz korpusem ks.

TUCZKOW Paweł Aleksiejewicz (8 X 1775 - 24 I 1858), gen. ros., brat Aleksandra, Nikołaja i Siergieja

Ciężko ranny, dostał się do niewoli, z której wrócił dopiero w 1814.

TUCZKOW Siergiej Aleksiejewicz (1 X 1767 - 3 II 1839), gen. ros., brat Aleksandra, Nikołaja i Pawła

Pod koniec tego roku oskarżony o przywłaszczenie zdobyczy wojennej, został oczyszczony z zarzutów dopiero po 12 latach. Uczestnik wojny z Turcją 1828-1829, był potem zarządcą Izmaiła.