Aleksander

Czytaj Dalej

WAT Aleksander (Aleksander Chwat) (1900 - 1967)

Przebacz, błagam, nie rozpaczaj

Poeta, prozaik, tłumacz, współtwórca polskiego futuryzmu. Jego najsłynniejszymdziełem był "pamiętnik mówiony" (nagrywany na magnetofonie) Mój Wiek, będącyzapisem wspomnień z czasów drugiej wojny światowej i wstrząsającym świadectwemczasów spędzonych w Kazachstanie...

ALEKSANDER WIELKI (Macedoński)

Przed wyruszeniem na Persję Aleksander rozdał i zapisał niemal wszystkie dobra królewskie przyjaciołom; wtedy Perdykkas, wybitny wódz Filipa II i Aleksandra, zapytał króla, co zatrzyma dla siebie.

Aleksander Wielki

Teraz jako Król Królów i Pan Azji, rządząc imperium z Babilonu, Aleksander zaczął nosić szaty perskie i kazał sobie oddawać cześć boską.

Aleksander Wielki

W ręce Aleksandra wpadł bogaty skarbiec Dariusz i problemy, które trapiły króla od śmierci ojca, wreszcie się skończy. Aleksander ścigał Dariusza, a gdy ten został zamordowany, ruszył w pogoń za uzrpatore Bessosem.

Aleksander - Działalność publiczna

Po śmierci Jana Olbrachta (rok 1501) Aleksander, rywalizując z braćmi, starał się o koronę polską. W roku 1501 wielki książę Aleksander został koronowany na Wawelu przez swego brata, kardynała Fryderyka.

FEDOROWICZ ALEKSANDER ks.

Pindera, Rota Eucharystii w chrześcijańskim życiu wewnętrznym według księdza Aleksandra F. Tarka, Liturgiczna formacja wspólnoty parafialnej według księdza Aleksandra F.

Aleksander VI — polityka i tiara

Plany polityczne co do Italii wiązał Aleksander VI po śmierci Juana z osobą Cezara Borgii, którego sekularyzowałi zwolnił z godności kardynalskiej. Włosi, pragnącyzjednoczenia swego kraju, widzieli w nim i w polityce Aleksandra VI urzeczywistnienie tych pragnień.

Aleksander Sołżenicyn

W szkole i na studiach Aleksander był pilnym uczniem i zapalonym komunistą. Aleksander Sołżenicyn został zrehabilitowany i rozpoczął pracę jako nauczyciel w Riazaniu w środkowej Rosji.

FREDRO ALEKSANDER

Aleksander F. Pigoń, W pracowni Aleksandra F. Sivert, Aleksander F. Wyka, Aleksander F. Aleksander F. lnglot, Komedie Aleksandra F.

Arystotelizm - Aleksander z Afrodyzji

Broniąc arystotelizmu przed atakami stoicyzmu, Aleksander dąży do tego, byprzekształcić arystotelizm w system. Aleksander nie waha się odstąpić od nauki Arystotelesa.

Poczet cesarzy rzymskich - Aleksander Sewer (Marcus Gessus Bassianus Alexianus)

na czele swoich wojsk Aleksander wkroczył na tereny Persji. Aleksander powrócił do Rzymu.

BRÜCKNER ALEKSANDER

Otrębski, Aleksander B. Parandowski, Aleksander B. oraz paru innych sprawach — po ludzku, RuL 12(1971) 283-292 ; W trzydziestolecie śmierci Aleksandra B.

KONAR ALFRED ALEKSANDER, właśc. Aleksander Kinderfreund

KONAR ALFRED ALEKSANDER, właśc. Aleksander Kinderfreund, ur.

Pierwsi mistrzowie franciszkańscy w Paryżu - Aleksander z Hales

Wiemy już, jak bardzo Bacon nie lubił Paryża i krytykował Aleksandra,jednak, pominąwszy stronniczość, opinia ta ma pewne uzasadnienie, gdy chodzio drugą część Summy, w której są liczne zapożyczenia, i trudno ustalić, w jakimstopniu Aleksander jest jej autorem.

Aleksander II i pataria

Nieustępliwość Gottfrieda i doradców cesarskich spowodowała schizmę w Mediolanie,obłożono więc ich klątwą na synodzie rzymskim (1073), po którym wkrótce zmarł Aleksander II.

Aleksander Fredro (1793-1876)

Określany mianem „najwybitniejszego komediopisarza polskiego”, Aleksander Fredro należy do literatury okresu romantyzmu. Aleksander Fredro (1793-1876) związany był z Galicją.

FREDRO Aleksander

 FREDRO Aleksander, hrabia, ur. 1967) -przeważnie w Paryżu, gdzie mieszkał do 1857 jedyny ich syn —> Jan Aleksander Fredro; po powrocie do kraju osiadł F.

WALKA O „DOMINIUM MUNDI" - SCHIZMA PAPIESKA — ALEKSANDER III I WIKTOR IV

Aleksander III natomiast, poparty przez wpływowy zakon cystersów, zyskiwał sobie zwolenników poza granicami Cesarstwa. Mimo to Aleksander nie zdołał utrzymać się we Włoszech i musiał szukać schronienia we Francji.

Aleksander - Władca prywatnie

Matka Aleksandra, osoba głęboko religijna, początkowo w ogóle sprzeciwiała się temu związkowi, potem usiłowała nawrócić synową na katolicyzm. Helena i Aleksander nie mieli dzieci.