PIEŚŃ O WÓJCIE ALBERCIE (inc. Po wydostaniu się z więzienia za okupem Albert udał się do Czech, gdzie w nędzy zakończył życie.
Poza t ym Albert oddziałał na Jana z Fryburga, który był uczniem Ulryka,Bertolda z Moosburga - autora wybitnego neoplatońskiego komentarza do Elementówteologii Proklosa, Teodoryka z Fryburga, Jana Nidera i Dionizego Ryckela- kartuza.
Tymczasem Albert Einstein, mimo przyjaźni ze Schlickiem, w swojej przenikliwości, odżegnywał się zdecydowanie od neopozytywistycznych koncepcji.
Calisse, Commemorazione del padre Alberto G. Tosi, La vita e le opere del padre Alberto G. Taurisano, ECat VI 1273-1274; Alberto G.
„Dżuma” Alberta Camusa to parabola, w której wydarzenia i świat przedstawiony są pretekstem do głębszych przemyśleń, do przekazania prawd o ludzkiej egzystencji. Jego poglądy są dokładnym odbiciem myślenia Alberta Camusa.
Po maturze (1930) i silnym ataku gruźlicy Albert opuszcza rodzinę, zamieszkuje u wuja, postanawia zostać literatem. Albert rozszerza swoje studia o dzieje filozofii (praca dyplomowa w 1936 r.
Albertus Magnus, Albert von Bollstdt, Albert z Lauingen, filozof, teolog i przyrodnik.
W roku 1887 Albert Michelson i Edward Morley przeprowadzili powyższy eksperyment bardzo starannie.
Rituale romano" di Alberto C, w: Miscellanea liturgica in onore di sua eminenza il cardinale Giacomo Lercaro arcivescovo di Bologna, R 1967, II 629-647.
Giovanni Alberto Ristori (1692—1753) działał w Dreznie jako kapelmistrz i kompozytorzespołu Comedie Italienne.
Akcja "Dżumy " rozgrywa sie w roku 194X w Oranie w Algierze. W miescie tym zaczynaja pojawiac sie zdechle szczury. Pojawiaja sie przypadki goraczki, wzrasta liczba zmarlych.
Doktor Rieux wie, ze w Oranie wybuchla epidenia Dżumy. Zwoluje narade komisji sanitarnej i stara sie uswiadomic wszystkim skale...
Na tym podłożu rozwinął się powojenny egzystencjalizm francuski, którego poglądami zainteresował się Albert Camus. Albert Camus chciał, aby utwór traktowano jako rzecz o wojnie, katakliźmie, złu.
Bunt – jest twórczy, jego celem jest zmiana historii, jest pozytywny, czerpie z wartości moralnych, mieszanina racjonalności i moralności, jest nieustający , ceni osobę i jej nienaruszalność, narzuca granicę historii, jestem mimo histori i przeciw jej determinizmowi występuję.
Rewolucja – jest sztuczna...
Bunt – sprzeciw, protest, spontaniczne wystąpienie. Wyróżniamy bunt jednostki i społeczeństwa. Bunt jest wpisany w naturę człowieka. Bunt prowadzi do wszelkich działań. Bunt zmusza do aktywności. Człowiek, buntuje się przeciw wszystkiemu.
Według Camusa człowiek jest w świecie wygnańcem. Absurd...
ur. 1385 w Sarteano (Toskania), zm. 15 VIII 1450 w Mediolanie, Humanista, kaznodzieja i działacz na rzecz zjednoczenia Kościołów zach. i wschodniego. W 1405 wstąpił do zak.; studia human, odbył w Weronie, gdzie wykładał wówczas G. Guarini ; tam też występował przeciw kierunkowi, jaki reprezentował w...
Chodynicki, Kościół prawosławny a Rzeczpospolita Polska, Wwa i934 (passim); Alberti B.
ur. 18 IX 1765 w Belluno (pn.-wsch. Włochy), zm.1 VI 1846 w Rzymie, papież od 2 II 1831.
Pochodził z rodziny szlacheckiej; 1783 wstąpił do kamedułówi 1786 złożył śluby zak., a 1787 przyjął święcenia kapł.;od 1790 był prof, nauk przyr. oraz filozofii w Murano k. Wenecji;1805 objął opactwo św...
Bolesław Prus pisał "Lalkę" w latach 1887-1889, Reymont swoją "Ziemię obiecaną" zaczął obmyślać już w roku 1896. Obie powieści ukazywały się w odcinkach w prasie, obie w "Kurierze Codziennym" - "Lalka" była wydawana na bieżąco w czasie powstawania, "Ziemia obiecana" w latach 1897-1898. Oba utwory dzieli więc cała dekada. Dla Reymonta i jemu współczesnych Prus był już uznanym pisarzem, przedstawicielem ustępującego pokolenia. Jakkolwiek twórczość obu pisarzy nie ...
W niniejszej książce autor przedstawia kapitalizm jako nie mający już swojego konkurenta system społeczno gospodarczy. Czy system zakładający, że walka konkurencyjna jest kluczem do sukcesu, po upadku bloku socjalistycznego, został tej konkurencji pozbawiony? Autor jednak twierdzi, że nie, gdyż Gospodarka kapitalistyczna dzieli się na dwa modele: „Anglosaski”, i „Niemiecko-Japoński”, które ze sobą konkurują. Z powyższym założeniem się w zupełności zgadzam,