Akwarium

Akwarium

Czytaj Dalej

Akwarium - Wybieramy miejsce

solidność podstawy - akwarium zazwyczaj sporo waży - 50-litrowe akwarium to zazwyczaj ponad 60-70 kilogramów obciążenia na dość niewielkiej powierzchni.

Akwarium - Wybieramy zbiornik

Akwaria większe od 100-150 litrów dla osób początkujących także mogą być zbyt kłopotliwe - tu jednak problem polega na bardzo dużej ilości wody, którą musimy w takim akwarium podmieniać oraz na kosztach takiego akwarium (które są znacznie wyższe, niż akwarium 50-litrowego).

Akwaria i terraria

Akwaria słonowodne W akwariach morskich woda musi być podgrze­wana grzałką o mocy co najmniej 200 W. Akwaria słodkowodne Najmniej kłopotliwe w utrzymaniu, choć mało popularne, są akwaria słodkowodne.

Akwarium - Czemu warto mieć akwarium

Jedynie akwarium, paludarium lub terrarium dają taką możliwość, zaś z tych trzech opcji akwarium jest najtańszą i najprostszą do utrzymania.

Akwarium - Wybieramy osprzęt

Jeśli chcemy zautomatyzować proces wymiany wody z akwarium, warto kupić urządzenie JBL Aqua In-Out, które pozwala wylać wodę z akwarium bezpośrednio do zlewozmywaka (działa ono na zasadzie rurki Venturiego, pozwala więc na "zasysanie" wody z akwariów położonych nawet poniżej zlewozmywaka), a następnie uzupełnić wodę bezpośrednio z kranu (jeśli nasza woda jest wystarczająco dobrej jakości, by dolewać ją prosto z kranu).

Akwarium - Założenie akwarium

Jeśli kupimy dobrej jakości sprzęt, nie będziemy musieli w przyszłości inwestować w jego wymianę, więc jest to całościowy koszt założenia akwarium. 250 złotych mamy porządne akwarium.

Akwarium - Czy są jakieś zagrożenia?

Unikniemy jednak tego niebezpieczeństwa, jeśli wyłączymy grzałkę i filtr przed wkładaniem rąk do akwarium. rozszczelnienia akwarium.

Akwarium - Zakup zbiornika

Po drugie - nie może być żadnych pęcherzyków powietrza na spoinach szyb - grożą one rozszczelnieniem akwarium. Jeśli akwarium, które chcemy kupić, nie ma takich wzmocnień, ryzyko pęknięcia szyb jest większe.

Akwarium - Zakup lub budowa pokrywy

Po pierwsze - jeśli chcemy zastosować w akwarium filtr przelewowy, pokrywa musi pozwalać na jego zawieszenie z boku lub z tyłu akwarium.

Akwarium - Tło

Osoby najbardziej twórcze mogą wykonać tylną ścianę do akwarium (umieszczaną poza nim) ze skrzynki drewnianej wypełnionej ziemią i korzeniami - to da bardzo realistyczny efekt, ale niestety zajmuje dodatkowe kilka centymetrów z tyłu akwarium i jest dość pracochłonne.

Akwarium - Ile czasu muszę poświęcić?

Dodatkowo warto wiedzieć, iż dorosłe, prawidłowo utrzymane ryby mogą obyć się bez karmienia nawet i 2 tygodnie, wobec czego akwarium nie wymaga opieki podczas np. mamy lub babci, oznacza katastrofę w akwarium).

Akwarium - Utrzymanie akwarium

Inne koszty - do prawidłowego utrzymania akwarium przydadzą się nam także testy akwarystyczne, uzdatniacze wody i inne drobiazgi, które po przeliczeniu na koszty miesięczne nie pochłaniają więcej, niż 5-10 złotych miesięcznie Jak widać łączne miesięczne koszty utrzymania akwarium to około 20 złotych - tyle, co dwie wizyty w McDonaldzie.

Akwarium - Stawianie zbiornika

Powinniśmy zastosować materiał, który zniweluje drobne napięcia powierzchniowe (mogą one prowadzić do pęknięcia dna akwarium! Ważne by materiał miał jednolitą grubość, był dość elastyczny i został umieszczony równomiernie pod całym dnem akwarium.

Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie

Akwarium Morskie  prezentuje ryby i bezkręgowce (ukwiały, skorupiaki) z wielu mórz i oceanów oraz jezior i rzek wszystkich kontynentów, a także gady morskie, żółwie. Akwaria mają zamknięte obiegi wody o odmiennych parametrach fizycz­nych i chemicznych.