Afganistan

Afganistan

Czytaj Dalej

Interwencja w Afganistanie

Afganistan graniczył z kilkoma republikami radzieckimi, których obywateli łączyła z Afgańczykami wspólna przeszłość i tradycja.

WOJNA W AFGANISTANIE

Afganistan rozpoczął ścisłą współpracę z ZSRR. Wojska radzieckie zaczęły opuszczać Afganistan ostatni żołnierz wyjechał 15. Afganistan musi doprowadzić do porozumienia pomiędzy zwalczającymi się ugrupowaniami.

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Rewolucja i wojna domowa w Afganistanie. Agresja radziecka

  Afganistan do 1973 roku pozostawał pod panowaniem Mohammeda Zahir-szacha. infiltrowany od dawna przez tysiące radzieckich „doradców" Afganistan został bez żadnego formalnego nawet pretekstu najechany przez wojska radzieckie, które wylądowały w Kabulu.

Interwencja ZSRR w Afganistanie - znaczenie dla zimnej wojny

-Następstwem śmierci Idi Amina, który chciał rozluźnić stosunki Afganistanu z ZSRR było dojście do władzy proradzieckiego polityka – Babraka Karmala. kiedy to rozpoczęło się wycofywanie wojsk radzieckich z terenu Afganistanu.

Wschód i Zachód od układów wschodnich do drugiej zimnej wojny (1970 - 1979) - Inwazja Afganistanu. Początek „drugiej zimnej wojny"

Eskapada do Afganistanu (protestowała przeciw niej część dowódców i członków Biura Politycznego KC KPZR) okazała się dla Związku Radzieckiego nowym Wietnamem, dla komunizmu początkiem jego końca.

AFGANISTAN

, I Barnabiti 17 (1936) 154-157; Cuida delle missioni cattoliche, R 1955, 128; Afganistan, Wwa 1957; BdM II 23-24.

AFGANISTANU l MARATHÓW WOJNA 1758--1761.

-1773) Afganistan stał się państwem niezależnym.

MOGOŁÓW WOJNA Z AFGANISTANEM 1565-1581

W odróżnieniu od hinduizmu islam nie uznawał tradycji primogenitury, stąd powszechnym zjawiskiem były wojny sukcesyjne. Muzułmanie indyjscy rozwią­zywali ten problem na dwa sposoby; dzielili kraj między następców lub, zwyczajem Tur­ków osmańskich, najsilniejszy zabijał wszys­tkich rywali. Akbar...