awatar

Profil użytkownika Niemir

Data rejestracji21 marca 2012 Ostatnio online22 marca 2012, 6:26

Statystyki

81 prac, w tym:

 • 81tekstowych
 • 0multimedialnych

Dodane prace /81 prac/

 • Ocena brak

  IKSJON Kain

  W mitologii gr., pierwszy morderca członka rodziny, król Lapitów; wepchnął swego teścia Dejoneusza do jamy z rozżarzonymi węglami, gdy ten upomniał się o wiano należne córce. Zeus jako bóstwo ekspiacyjne (gr. Katharsios) dał się jednak ubłagać, oczyścił Iksjona z grzechu i zaprosił go nawet do...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /1 008

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  ILE - DE - FRANCE

  (wym. ildefrąs) Kraina hist. we Francji ze stolicą w Paryżu, jedno z najstarszych i największych fr. księstw śrdw. (pierwszym władcą był Robert Mocny w 2. poł. IX w.), od XV w. prowincja, odpowiadająca dzisiejszym ośmiu departamentom regionu paryskiego i częściom Oise i Aisne.

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /291

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  IL GESU

  (wym. dżezu) W Rzymie, macierzysty kościół Jezuitów, zaprojektowany przez Vignolę (właśc. Jacopo Barozzi), który sam prowadził budowę od 1568 aż do śmierci w 1573. Następnie przejął ją jego uczeń, Giacomo delia Porta, twórca fasady, i ukończył w 1575. Okres wznoszenia kościoła, wzoru dla...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /908

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  ILIADA

  Gr. Ilias, od hę Ilias póiesis gr., 'Pieśń o Ilionie', tzn. o Troi; gr. poemat epicki z VIII w. pne. (?), przypisywany Homerowi (zob.), ułożony heksametrem daktylicznym, podzielony na 24 księgi (pieśni) wg łiczby liter alfabetu dopiero przez uczonych aleksandryjskich w II w. pne.

  Księgi te, po 500-800...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /9 644

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  ILIA MUROMIEC

  Najsławniejszy bohater świętoruski z kijowskiego cyklu bylin (zob.); najpełniejsze uosobienie wyobrażeń ludu ruskiego o doskonałym człowieku i herosie (bogatyr), rycerzu ujmującym się za pokrzywdzonymi, walczącym z tatarskimi pohańcami, obrońcą wiary świętej, pełnym dumy, godności i, w razie...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /751

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  ILION

  Łac. Ilium, staroż. miasto na płn.-zach.wybrzeżu Azji Mniejszej, utożsamiane z Troją.

  Byliśmy Trojanami, był Ilion, łac. fuimus Troes, fuit Ilium, ale należy to już do niepowrotnej przeszłości; nie jesteśmy już Trojanami, nie ma już Troi; z Eneidy, 2, 325, Wergiliusza.

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /286

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  ICHTHYS

  Gr., 'ryba', we wczesnej symbolice chrześc. symbol Chrystusa reprezentujący inicjały wyrazów zdania: Iesous CHristos, THeou Yios, Soter gr., 'Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel'.

  Słowo to, wraz z wizerunkiem ryby, widnieje na wielu chrześc. pieczęciach, pierścieniach, urnach i grobowcach pierwszych wieków...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /402

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  ICHWAN AS - SAFA

  Braeia Czystości, Bracia z Basry, tajny związek uczonych i filozofów arabskich, działający w Basrze i Bagdadzie w X-XI w., o charakterze reformatorskim i antyortodoksyjnym.

  Swój eklektyczny system filozoficzny (arabsko-muzułmańsko-neopitagorejsko-neoplatońsko-ary-stoteliczny) przedstawili w dziele Rasa'ii...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /454

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  IDA (1)

  Pasmo górskie na płn. wybrzeżu Azji Mniejszej* we Frygii, na płd. granicy Troady (dziś Kaz Dag, tur., 'gęsia góra'), skąd wypływają Simois i Skamander.

  Szczyt Gargaros był wg mit. gr. miejscem zaślubin Zeusa i Hery; ze szczytu tego Zeus miał obserwować przebieg wojny trojańskiej.

  W lasach Idy odbyć...

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /449

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  IDA (2)

  Centralny masyw górski na Krecie (dziś Psitoritis) z licznymi grotami. W jednej z nich wg mit. gr. Rea miała ukrywać przed Kro nosem małego Zeusa.

  Ocena /

  Autor /Niemir Dodano /22.03.2012 Znaków /157

  praca w formacie txt

Do góry