-
Ocena brak
CHEREM
Od 457 pne. do końca XIX w. jeden z rodzajów ekskomuniki (klątwy) nakładanej przez rabinat za złamanie nakazów religii, wyłączający winnego ze społeczności wyznaniowej; z hebr. Herem pierw, 'poświęcenie bóstwu rzeczy a. osoby jako tabu'.
-
Ocena brak
CHCIAŁO SIĘ ZOSI JAGÓDEK
Początek wiersza Jakuba Jasińskiego (zob.); utwór ten stał się popularną piosenką, żywą do dzisiaj.
Chciało się Zosi jagódek,
Kupić ich za co nie miała,
Jaś ich miał pełny ogródek,
Ale go prosić nie śmiała.
J. Jasiński, Jaś i Zosia, 1-4.
-
Ocena brak
CHCY NA PANNU ŻAŁOWAĆ
('chcę się na pannę poskarżyć') Najdawniejsza znana polska pieśń świecka, zapisana w 1420 na Śląsku, w lokalnej gwarze polsko-czeskiej, przez franciszkanina Mikołaja z Koźla. Każda zwrotka kończy się wersem nierymowym, stanowiącym żartobliwą, kpiarską przykrywkę dla nie dopowiedzianej...
-
Ocena brak
CHĄŚBA
Złodziejstwo, kradzież (często połączona z rozbojem), termin sądowy w rotach XIV-XV w., w prawie bartnym i później; od chęcić 'kraść; łupić'.
-
Ocena brak
CHAUVIN Nicolas
(wym. szowg) Anegdotyczna postać żołnierza napoleońskiego pełnego naiwnego entuzjazmu, przedstawiana na litografiach Nicolasa Charleta, 1792-1845, i w sztuce La Cocarde tricolore (1831) braci Cogniard.
Szowinizm skrajny nacjonalizm, wyrażający się w ślepym uwielbieniu dla własnego narodu i pogardzie dla...
-
Ocena brak
CHAZAROWIE
Plemię tureckie, które w IV-V w. wyruszyło z Azji na zachód i w VII w. utworzyło potężne państwo od M. Kaspijskiego do płn. wybrzeża czarnomorskiego, ze stolicą Itil nad ujściem Wołgi. Zdobyło Krym, walczyło z Ormianami, Persami i Arabami, utrzymując przyjazne stosunki z Bizancjum.
Władcy i szlachta...
-
Ocena brak
„Le CHAT - NOIR"
(wym. szanuąr) Kawiarnia i kabaret na Montmartrze (zob.) w Paryżu; zasłynął ok. 1880. Godłem jego był czarny kot, symbolizujący Sztukę, z przerażoną gęsią (kołtuńskim mieszczaństwem) w pazurach. Napis nad wejściem głosił: „Passant, sois moderne" (fr., 'Przechodniu, bądź...
-
Ocena brak
CHATA
Za pośredn. ruskim ze Wschodu; irań. kata-, por. awest. kata- 'komora; spiżarnia'. Chata wiya Toma zob. Wuj (Tom).
Chata pop. nazwa niewielkiego drewnianego domu w stylu podhalańskim, który zbudował dla Stefana Żeromskiego Jan Koszczyc-Witkiewicz w 1905 w Nałęczowie; obecnie muzeum pisarza.
W pobliżu...
-
Ocena brak
La CHASSE SPIRITUELLE
(wym. la szas spiritiięl) Fr., 'Duchowe łowy', jedna z najsłynniejszych mistyfikacji literackich XX w., długi poemat prozą, wydany w maju 1949 przez „Mercure de France", jako nowo odnalezione dzieło Rimbauda, które przed zaginięciem miał widzieć Verlaine.
W dzień po ukazaniu się książki zgłosili się...
-
Ocena brak
CHARTRES
(wym. szartr) Miasto nad rzeką Eure (dopływem Sekwany), 96 km na płd.-zach. od Paryża, starożytne Autricum a. Carnotum, w okresie gallo-rzymskim prawdop. miejsce wielkich zgromadzeń druidów. Katedra Notre Dame może najsławniejszy z gotyckich kościołów Francji, o wielkim wpływie na dalszy rozwój...

Profil użytkownika Liberat
Statystyki
77 prac, w tym:
- 77tekstowych
- 0multimedialnych