-
Ocena brak
Actiones arbitrariae
Była to skarga arbitralna, z dodatkowym upoważnieniem dla sędziego. Do skarg tych należały wszystkie actiones in rem . W formułce ( pomiędzy intentio, a condemnatio), pretor umieszczał odpowiednią klauzulę („jeśli zgodnie z twą oceną nie zwróci, względnie nie okaże – zasądź”) uzależniającą...
-
Ocena brak
Zasada kondemnacji pieniężnej
Zgodnie z tą zasadą ( condemnatio pecuniara ) nawet w przypadku procesu o wydanie rzeczy lub wykonanie zobowiązania , sędzia zasądzał pozwanego tylko na zapłacenie pewnej kwoty pieniężnej. Pamiętać jednak należy , że wysokość tej kwoty określał powód.
-
Ocena brak
Pluris petitio (res, tempus, locus, causa)
Pluris petitio czyli nadmierne żądanie . W przypadku gdy powód posługiwał się formułką z zawartym w intentio ściśle określonym żądaniem ( intentio certa ), ryzykował przegranie całego procesu gdyby w fazie apud iudicem okazało się, że żąda od pozwanego:
więcej niż się należało ( res...
-
Ocena brak
Zasady sędziowskiej oceny dowodów
Ocena materiału dowodowego należała do niczym nie skrępowanego uznania sędziego. Mógł on , bez względu na rodzaj dowodów , uznać za prawdziwe tylko te , które trafiały mu do przekonania. Była to zasada sędziowskiej oceny dowodów.
W trakcie procesu formułkowego, sędzia mógł wysnuć wniosek o...
-
Ocena brak
Środki dowodowe w prawie rzymskim
Środki dowodowe, jakimi posługiwały się strony to:
świadkowie (przede wszystkim )
dokumenty
opinie biegłych
oględziny
niekiedy również przesłuchanie stron
-
Ocena brak
Ciężar dowodu
Ciężar dowodu zawsze spoczywał na stronie procesu. Na powodzie ciężar dowodu spoczywał w odniesieniu do tych okoliczności faktycznych, na których opierał swoje żądanie („na powodzie spoczywa ciężar dowodzenia”), pozwany zaś musiał udowodnić te fakty , z których wywodził zarzut procesowy („pozwany w...
-
Ocena brak
Ekscepcje dylatoryjne i peremptoryjne
Przez exceptio uważali Rzymianie również same okoliczności podnoszone w celu obrony pozwanego, które mogły być jedynie podstawą klauzuli zawartej w formułce. Jeżeli okoliczności te całkowicie paraliżowały roszczenie powoda, zarzuty takie zwano ekscepcje peremptoryjne (exceptiones pretemtoriae)
-...
-
Ocena brak
Exceptio doli
Z wielu rodzajów ekscepcji szczególną rolę odegrała exceptio doli (zarzut podstępu). Posługiwał się nią pozwany, gdy powód uzyskał roszczenie podstępnie , lub jeśli zasądzenie byłoby sprzeczne z dobrymi obyczajami.
-
Ocena brak
Zwyczajne i nadzwyczajne części formułki procesowej
Do zwyczajnych części należały:
- Intentio – część formułki zawierająca treść żądania powoda.
- Demonstratio- stanowiła zwięzły opis stanu faktycznego w formułkach w których roszczenie opierało się na fakcie.
- Condemnatio – była alternatywnym upoważnieniem sędziego do zasądzenia lub...
-
Ocena brak
Formułki prejudycjalne (actiones preiudiciales)
Formułki , składające się tylko z intentio , w których powód nie domagał się zasądzenia kogoś, lecz sądowego ustalenia jakiejś sytuacji faktycznej lub prawnej mającej znaczenie w innym procesie, np. ustalenie czy ktoś jest osoba wolną.

Profil użytkownika Klaudiusz
Statystyki
81 prac, w tym:
- 81tekstowych
- 0multimedialnych