-
Ocena brak
Klaft, nemes
Nakrycie głowy królów egip.; usztywniona,kwadratowa chusta płócienna, często zdobionaplisowaniem lub barwnymi pasami; przytrzymywanana czole metal, opaską z przymocowanym pośrodku—> ureusem.
-
Ocena brak
Kiwot, kiot
Płytka, zwykle drewn., przeszklonaszafka, w której umieszcza się ikony - pojedynczolub po kilka; stanowi wyposażenie świątyń obrządkuwsch., często także oprawę dla ikon domowych.
Wcerkwi jeden z k. ustawiony w jej pd. części przeznaczonyjest na tzw. ikonę świątynną (patronalną)...
-
Ocena brak
Kiścień
Broń obuchowa, złożona z metal, kuli,zwykle z guzami lub kolcami, na rzemieniu bądź teżłańcuchu zawieszonym na drzewcu, nie przekraczającym1 m dł.; broń stosowana od okresu wczesnohist.,zwł. na Rusi, rozpowszechniona w formacjachplebejskich okresu wojen husyckich; k. nazywa siętakże broń w postaci...
-
Ocena brak
Kita
Ozdoba z piór, długich sierści lub futrzanychogonów zwierząt, noszona gł. przy męskich nakryciachgłowy w XV-XVIII w.; w XVIII-XIX w. częstyelement umundurowania różnych formacji wojsk.
Zob. też egreta, pióropusz, szkofia, trzęsidło.
-
Ocena brak
Kitab - chane
Na muzułm. Wschodzie biblioteka,mieszcząca się zwykle w jednym ze skrzydeł medresyalbo jako instytucja samodzielna w osobnym gmachu,zbudowanym na wzór medresy.
Na muzułm. Zachodziek.-ch. nosi nazwę maktaba, lub gdy jest większa -dar al-kutub. (arab.)
-
Ocena brak
Kitajka
Cienka, gęsto tkana splotem płóciennym,materia jedwabna. Jeden z najstarszych i najprostszyrodzaj tkaniny jedwabnej. Wyrabiana na Wschodzie iw Europie; do Polski sprowadzana z Włoch od XIVw., w XVII w. także z Turcji. Zob. też tabin, tafta,
(od Kita] 'Chiny')
-
Ocena brak
Kitel
1) płócienne, białe lub szare okrycie wierzchnie,noszone latem przez kobiety i mężczyzn przy zajęciachgospodarskich i w czasie podróży, używany w Polsce od XVI do XIX w.; od kon. XVIII w. byłodzieżą żołnierzy, mieszczan i chłopów;
2) biała szatawkładana przez Żydów na wierzchnią odzież w...
-
Ocena brak
Kit konserwatorski
Materiał piast, o konsystencjipasty, lepki, ciągliwy, mający właściwość twardnieniana powietrzu, służący do wypełniania nierównościi ubytków powierzchni oraz do trwałego łączeniaróżnych elementów (drewna, metali, kamieni,szkła, porcelany, kamionki).
K. używany do wypełnianiaubytków polichromii i...
-
Ocena brak
Kitlica, kitliczka
Spódnica szyta z tkanin wełnianych, półwełnianych, jedwabnych lub z płótna, nieraz obszywana galonem, noszona w Polsce w XVI i XVII w.
-
Ocena brak
Kimation, kytna
Rzadziej - krajnik, ornament ciągły pasowy ze stylizowanych liści, rzeźbiony lub malowany, występujący w dekoracji arch., reliefach, malarstwie i rzemiośle artyst.; odmiany k.:
1) k. dorycki (sztabkowy);
2) k. joński (wole oczy, jajownik);
3) k. lesbijski (kwiatowy); k. występował w architekturze gr. i...

Profil użytkownika Ifigenia
Statystyki
61 prac, w tym:
- 61tekstowych
- 0multimedialnych