-
Ocena brak
DIONIZOS, Bakchos
(rzymski Bachus) Mit gr.-rz. bóg wina, płodnych sił natury, plonów; syn Zeusa i Semele, małżonek Ariadny. Gdy przed urodzeniem Dionizosa, na prośby Semele, Zeus objawił jej swą boską postać, Semele zginęła spalona przez piorun.
Zeus wszakże uratował dziecko i donosił je, zaszyte w udzie. Dionizos...
-
Ocena brak
DIONIZJOS TRAK
Gr. Thraks, ok. 170-90 pne., gramatyk grecki, uczeń Arystarcha z Samotraki, autor Techrie grammatike, pierwszej zachowanej gramatyki greckiej, w której w sposób zwięzły i jasny usystematyzował nauki poprzednich gramatyków.
Stała się ona obowiązującym wzorem wszelkich studiów gramatycznych (m.in. Donata...
-
Ocena brak
DIONIZJOS II MŁODSZY
Syn Dioniżjosa I, tyran Syrakuz 367-357 i 346-343 pne., władca słaby, niedoświadczony i prawdop. rozwiązły, ale wykształcony, autor rozpraw filozoficznych i poematów, gościł na swym dworze filozofów (Platon, Ksenokrates, Arystyp z Kyrene i in.).
Jego ministrem był historyk Filistos, a Dion, poparty przez...
-
Ocena brak
DIOMEDES (2)
Mit. gr. syn Aresa i nimfy tesalskiej Kyreny, król Tracji, który oddawał swoim koniom na pożarcie przybywających do niego w gościnę cudzoziemców, jeśli nie chcieli spędzić nocy z jego córkami; zob. Herakles (8. praca).
-
Ocena brak
DIONIZJOS I STARSZY
ok. 430-367 pne., Od 405 tyran Syrakuz, osławiony jako okrutnik, chciwiec, władca podejrzliwy, drżący o własne życie, ale przy tym jedna z najwybitniejszych indywidualności greckich, protektor sztuk i nauk; gościł u siebie Arystypa z Kyrene i Platona, który jednak odjechał w niełasce; pisał tragedie...
-
Ocena brak
DIOMEDES (1)
Mit. gr. syn Tydeusza i Deipyle, córki Adrasta, najdzielniejszy po Achillesie bohater grecki w wojnie trojańskiej (Homer poświęca mu niemal całą 5. księgę Iliady), przywódca wojowników z Argos i Tirynsu, słynny z męstwa i zuchwąlości, targnął się w boju na Aresa i zranił Afrodytę.
Wraz z Odyseuszem...
-
Ocena brak
DIGENIS Akritas Basilios
Bohater anonimowej bizantyjskiej epopei białym wierszem Czyny Digenisa Akritasa, która w dzisiejszym kształcie jest kompilacją sześciu redakcji greckich z okresu 928-944 ne.
Mowa w niej o fantastycznych czynach Digenisa, siłacza i uwodziciela. Utwór wywarł wpływ na słowiańską poezję ludową, także...
-
Ocena brak
DINAR
Złota moneta płn.-indyjska (III—VIII w.), arabska (VII-XIII); waluta Jugosławii i niektórych krajów arabskich; arab. z łac. denarius 'denar'.
-
Ocena brak
DIOGENES z Synopy nad M. Czarnym
ok. 412-323 pne., Filozof grecki ze szkoły cyników, uczeń i następca Antystenesa, głosił, że człowiekowi do szczęścia wystarczy zaspokojenie tylko najelementarniejszych potrzeb- sam ograniczał się też do minimum. Potępiał wszelkie zainteresowania intelektualne nie poświęcone oczywistym celom...
-
Ocena brak
DIEŻNIEW Siemion I
ok. 1605-ok. 1672, Żeglarz rosyjski, który pierwszy opłynął wybrzeże Azji płn.-wsch. od Kołymy do Zatoki Anadyrskiej (1648).
Przylądek Dieżniewa odkryty przez niego, najdalej na północny wschód wysunięty punkt Azji, nazwany przez Nilsa Nordenskjolda (zob.) ku czci Dieżniewa.

Profil użytkownika Elf
Statystyki
81 prac, w tym:
- 81tekstowych
- 0multimedialnych