awatar

Profil użytkownika Benedykta

Data rejestracji14 listopada 2012 Ostatnio online15 listopada 2012, 4:11

Statystyki

233 prac, w tym:

 • 233tekstowych
 • 0multimedialnych

Dodane prace /233 prac/

 • Ocena brak

  Nagietek

  Roślina koszyczkowa o ztocistozółtych aż po pomarańczowe, przypominających aureolę kwiatach, w tradycji ludowej zwana też oblubienicą słońca; stara roślina lecznicza; w śrdw. malarstwie tablicowym o tematyce relig. występuje jako atrybut maryjny i symbol zbawienia.

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /285

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Nagość

  Od dawien dawna jest pod względem symbolicznym wieloznaczna; z racji wyraźnie uwydatnionych cech cielesnych nagość (rozumiana negatywnie przede wszystkim w tradycji biblijnej w przeciwieństwie do greckiej) jest symbolem uwodzenia, żądzy; często jest włączana do praktyk związanych z czarami miłosnymi...

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /809

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Napój, eliksir

  Jako napój nieśmiertelności jest symbolem wzmożenia świadomości, która związana jest z wiedzą o wiecznym trwaniu. Negatywnym odpowiednikiem jest tu napój zapomnienia.

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /194

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Narcyz

  Szeroko rozpowszechniony rodzaj amarylki; w Grecji symbolicznie łączono go ze snem (przypuszczalnie dlatego, że jako roślina cebulkowa, przekwitnąwszy, kryje się w ziemi i ponownie pojawia w początkach roku jako jedna z roślin najbardziej rzucających się w oczy). Sadzono je na grobach na znak...

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /691

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Nasiono

  Symbol życia, pełni jeszcze nie rozwniniętych możliwości. Nasiono, które obumiera w ziemi, aby mogła powstać roślina, symbolizuje ciągłą przemianę śmierci i nowego początku w naturze, ale także ofiarę, duchowe narodziny człowieka.

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /254

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Nefryt

  W Chinach uchodził, podobnie jak złoto. za ściśle związany z zasadą jang (in i jang). toteż byt symbolem siły życia i sił kosmicznych. Widziano w nim symbol doskonałości i symbol zjednoczenia 5 niebiańskich cnót: czystości, niezmienności, jasności, harmonii i dobroci, jak również połączenie...

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /853

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Mojry

  Gr. boginie losu, które przez swe działanie symbolizują zrządzenia losu; wg Hezjoda córki Zeusa: Klotho, która przędzie nić życia (nic), Lachesis, która rozdziela losy, i Atropos, która przecina nić życia (nożyce). Przez Rzymian Mojry identyfikowane były z Parkami.

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /310

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Moloch

  Pierwotnie kananejski bóg, któremu składano ofiary z ludzi. Później powszechnie symbol instancji deprawujących i niszczących ludzi, zwłaszcza nieludzkich systemów państwowych.

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /209

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Monogram Chrystusa

  W różnych formach znak utworzony z gr. początkowych liter imienia Chrystus: (chi) i P (rho) lub — dawniej — z początkowych liter imienia Jezus Chrystus (J i X), który stosowany był symbolicznie na określenie Chrystusa lub też chrześcijaństwa w ogóle (już od Konstantyna Wielkiego). Często obie litery...

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /683

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  Morwa

  W Chinach pozostawała w związku ze wschodzącym słońcem. Strzały, które wystrzeliwano z łuku sporządzonego z drewna morwowego (lub z drewna brzoskwini) w cztery strony świata, miały oddalać złe wpływy.

  Ocena /

  Autor /Benedykta Dodano /15.11.2012 Znaków /220

  praca w formacie txt

Do góry