-
Ocena brak
Siara
Szaro-żółty, gęsty płyn o słono-gorzkim smaku i charakterystycznym zapachu wydzielanyprzez gruczoły mleczne samic ssaków wpierwszych dniach po porodzie. S. spełnia trzypodstawowe funkcje: odżywczą, ochronną(dzięki ciałom odpornościowym) i przeczyszczającą(usuwa smółkę).
Wydzielina ta zawiera dużo...
-
Ocena brak
Sieczkarnia
Maszyna do cięcia słomy lubzielonki na sieczkę. Pod względem kształtu zespołu tnącego s. można podzielić na:
1) bębnowe– s. z elementami tnącymi w postacibębna, który tworzą tarcze i przymocowane do nich noże robocze; przeciwostrzem jest stalnicabędąca zakończeniem zespołu podającego;
2)...
-
Ocena brak
Sieczkarnia zbierająca
Maszyna ciągnikowa do zbierania podsuszonych pokosów, wałów roślin pastewnych, albo słomy po zbiorze kombajnem, z jednoczesnym cięciem na sieczkęi ładowaniem jej na przyczepę. Niektóre maszyny mogą także kosić rośliny pastewne przed ich zbiorem.
-
Ocena brak
Sarniak
Rozrost kostny na dolnej zewn. stronie stawu skokowego konia. S. występuje najczęściejna wąskim i słabym stawie, co wpewnej mierze kompensuje jego słabość. Chociaż s. nie powoduje kulawizny, koni z tymschorzeniem nie powinno się użytkować whodowli, gł. ze względu na związaną z tym słabość stawu.
-
Ocena brak
Samosiewy
Rośliny wyrosłe z osypanych nasionroślin uprawnych. S. mogą zachwaszczać roślinę następczą. S. rzepaku w burakach cukrowych czy ziemniakach stanowią roślinność zachwaszczającą, niszczoną w czasie pielęgnacji łanu.
-
Ocena brak
Sanki
W anatomii, zewn. krawędzie ganaszy.U koni powinny być szeroko rozstawione, abytchawica w przestrzeni międzyszczękowejmogła swobodnie się mieścić i nie była uciskanaw czasie ganaszowania. U koni szybkichwymaga się, aby w najszerszym miejscu s.mieściła się pięść.
-
Ocena brak
Sanki sadownicze
Przesuwny podest na płozach mogący pomieścić jedną lub dwie skrzynki. S.s. służą do zbioru owoców w sadach o stosunkowo niskich koronach.
-
Ocena brak
Saprofagi
Organizmy zwierzęce, np. nicienie,dżdżownice, odżywiające się szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi, żyjące gł. w glebie i mule dennym zbiorników wodnych.
-
Ocena brak
Sapropel
Muł denny starzejących się lub zanieczyszczonych zbiorników wodnych, o ciemnej od siarczków żelaza barwie, bogaty wsubst. org. rozkładane przez drobnoustroje.
-
Ocena brak
Ruja
Okres wzmożonego popędu płciowego u samic niektórych ssaków występujący raz lubkilka razy w roku. Poza tą ogólną nazwą wpraktyce mówi się, że klacz grzeje się lub pali,krowa się latuje, locha się huka, maciorka(owca) grzeje się albo beka, albo parka, kozabeka się, suka i lisica ma cieczkę, grzeje...

Profil użytkownika aureLL
Statystyki
284 prac, w tym:
- 284tekstowych
- 0multimedialnych