Ocena brak

Żywe kamienie

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Żywe kamienie to roślina o mięsistych liściach wyglądających jak otoczaki. Pochodzi z pustynnych rejonów Afryki Południowej. Sprawia ona wrażenie, jakby wcale nie rosła, lecz tak naprawdę stopniowo rozmnaża się i wypełnia doniczkę. Nowy przyrost pojawia się w szczelinie między parą liści, które następnie powoli obumierają. Roślina wygląda najniezwyklej, gdy wydaje żółte lub białe kwiaty, zwykle od lipca do listopada. Żywe kamienie potrzebują suchego podłoża w okresie spoczynku (grudzień - kwiecień), ale należy je dobrze podlewać, kiedy rosną.

Optymalna temperatura w zimie to lO°C. Natomiast w lecie roślina doskonale znosi upały.

L.lesliei potrzebuje dużo światła. Najlepiej rośnie w bezpośrednim słońcu.

W okresie wzrostu podlewamy roślinę obficie, kiedy wyschnie górna warstwa podłoża. Stawiamy doniczkę w wodzie na godzinę, a potem odsączamy. W okresie spoczynku nie podlewamy jej w ogóle.

Żywe kamienie nie tolerują wilgotnego otoczenia. Trzymamy z dala od innych roślin, imitując ich naturalne środowisko.

Nie nawozimy, chyba że roślina rośnie w tej samej doniczce od czterech lat. Podajemy wtedy jednorazawo nawóz płynny w połowie okresu wzrostu i pozostawiamy na dalsze cztery lata.

Uprawiamy w przepuszczalnej mieszance, składającej się z równych części ziemi gliniastej i ostrego piasku. Drenaż zapewnimy, wsypując na dno doniczki warstwę żwiru. Sadzimy w jak najmniejszej doniczce, kładąc na wierzch gruby żwirek.

Pojedyncze rośliny hodujemy w małych doniczkach, gdyż zbyt duża ilość ziemi wokół korzeni spowoduje ich gnicie. Żywe kamienie rozmnażamy z nasion. Młode okazy zakwitną po 2-3 latach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Gnicie Roślina może gnić, jeśli w szczelinach między liśćmi zbiera się woda. Podlewamy ją bardzo uważnie.

Podobne prace

Do góry