Ocena brak

Żyrafy

Autor /Jana Dodano /31.01.2012

Żyrafa jest najwyższym ssakiem, osiągającym wysokość 6 m. Jest znana ze swoich długich, wrzecionowatych nóg i nieprawdopodobnie dłu­giej szyi. U żyrafy zaobserwowano kilka fascynu­jących mechanizmów fizjologicznych, dostoso­wanych do niezwykłej budowy zwierzęcia. Są to między innymi automatyczne mięśnie zapobiega­jące powstaniu niebezpiecznie wysokiego ciśnie­nia krwi napływającej do głowy żyrafy w mo­mencie, gdy zwierzę pochyli się w dół, by napić się wody. Waga i niezdarność żyraf sprawia wrażenie, jakby były łatwym łupem dla swoich wrogów, jednak potrafią one biec z prędkością sięgającą 50 kilometrów na godzinę i silnie kopać nogami. Uderzenie jednego z potężnych tylnych kopyt tego zwierzęcia może zabić lwa. W przeci­wieństwie do wieńca jelenia, krótkie rogi żyraf nigdy nie są zrzucane. Ich płowożółta sierść jest pokryta charakterystycznymi czerwono-brązowymi plamkami.
Zwyczaje żyraf.
Żyrafy zamieszkują niektóre tereny Afryki, żyjąc na otwartych, suchych, porośniętych krzewami przestrzeniach, gdzie żywią się akacją i mimoza­mi. Ponieważ drzew jest tam niewiele, zwierzęta te zmuszone są do ciągłych wędrówek. Podróżują w grupach składających się z około 30 sztuk, na których czele stoi stary kozioł z asystującymi mu samicami i cielakami.
W przypadku tych zwierząt trudno mówić o wyróżnionej porze godowej - połączenie samca z samicą może nastąpić o każdej porze roku. Samce walczą między sobą o samice, zamaszy­ście zamierzając się jeden na drugiego głowami, które ważą 45 kg i rozpędzone na końcu dwume­trowej szyi mogą być potencjalnie śmiercionośne. Młode rodzą się po 14 miesiącach ciąży i po 20 minutach po urodzeniu stają na nogi. Zwierzęta te mogą żyć do 30 lat.
Żyrafy mają jednego krewnego, okapi. Jest to stworzenie tak nieśmiałe, że Europejczycy odkry­li je dopiero w 1901 r. Zamieszkuje wilgotne lasy centralnej Afryki. W kłębie ma około 1,5 m wy­sokości, charakteryzuje je długa, pochylona szy­ja. Okapi ma brązową lub śliwkową sierść i pasia­ste nogi. Żyje w małych grupach rodzinnych, składających się z samca i jednej lub dwóch samic oraz ich młodych.

ŻYRAFY należą do rodziny Giraffidae
Występują 2 gatunki w 2 rodzajach
Wielkość: 2 m - 6 m
Jeden z gatunków:
Żyrafa (Giraffa camelopardalis)

Podobne prace

Do góry