Ocena brak

Zwierciadło

Autor /Kilian545 Dodano /19.11.2012

Ze względu na odtwórczą i „refleksyjną" funkcję myślenia jest ono symbolem poznania, samopoznania, świadomości, jak również prawdy i jasności. Również symbol stworzenia, które ,,odbija" boską inteligencję; symbol czystego serca ludzkiego, które bierze w siebie np. Boga (w mistyce chrzęść.) lub istotę Buddy.

W formie zwrotu spotykamy często porównanie: oko lub wzrok jako zwierciadło duszy. Ze względu na jego jasność zwierciadło jest symbolem słońca jako bezpośredniego źródła światła, ale także symbolem księżyca; ze względu na swą bierność jest symbolem kobiecości. w Chinach także symbolem kontemplującego, biernego mędrca. W Japonii, gdzie zwierciadło jest symbolem doskonałej czystości duszy, jak również bogini słońca, w licznych sintoistycznych świątyniach znajdują się święte zwierciadła.

Ze względu na jego optyczne pokrewieństwo z powierzchnią wody, w kilku plemionach Czarnej Afryki stosuje się je jako symbol wody przy czarach mających sprowadzić deszcz. W sztuce plastycznej średniowiecza i Renesansu spotykamy zwierciadło zarówno jako symbol próżności i rozpusty, jak i roztropności i prawdy.

W sztuce śrdw. spotykamy je poza tym jako symbol dziewiczości Marii, w której Bóg ..odzwierciedlił swe podobieństwo w postaci swego Syna. W wierzeniach różnych ludów zwierciadłu przypisywano działanie apotropaiczne.

Podobne prace

Do góry