Ocena brak

Zmiany zwyrodnieniowe stawu ramiennego i tkanek sąsiednich

Autor /grubaska Dodano /18.12.2012

W stawie ramiennym spotyka się zmiany zwyrodnieniowe po procesach zapalnych (tbc), po urazach i mikrourazach (choroba wibracyjna). Częściej jednak zmiany te występują w tkankach okołostawowych, w kaletkach, w pochewkach ścięgien biegnących w bezpośrednim sąsiedztwie kości (ścięgno głowy długiej m. dwugłowego w bruździe kości ramiennej, m. nadgrzebienio-wego pod wyrostkiem barkowym). Bóle barku i przykurcze stawu spowodowane są często uciskiem wywieranym przez wypuklający się „dysk" szyjny lub wyrosłe kostne na korzenie nerwowe w segmencie unerwienia czuciowego barku. Może wtedy współistnieć bolesność pni nerwowych — promieniowego, rzadziej łokciowego i pośrodkowego.

Określenie — zapalenie okołostawowe (periarthritis humeroscapularis) — nie jest rozpoznaniem istoty cierpienia, ale wskazuje na bliżej nie sprecyzowany proces toczący się w sąsiedztwie barku, w kręgach szyjnych lub w narządach klatki piersiowej (choroba wieńcowa) i dlatego nie może być podstawą do planowania leczenia, podobnie jak określenie „rwa kulszowa" czy „postrzał" (ischias, lumbago). Leczenie przyczynowe można zastosować po dokładnym rozpoznaniu przyczyny i lokalizacji choroby.

Typowym objawem przykurczu stawu ramiennego jest ustawienie w przywieszeniu i skręceniu do wewnątrz, a doprowadzić do tego może każda choroba powodująca bolesność okolicy barku.

W leczeniu oprócz zwalczania choroby zasadniczej dąży się do łagodzenia bólów fizykoterapią i miejscowymi wstrzyknięciami hydrokortyzonu, napromienianiem rtg, aby umożliwić systematyczne ćwiczenia ruchowe, zwłaszcza odwodzenia, rotacji zewnętrznej i unoszenia, które mają zasadnicze znaczenie w usuwaniu kalectwa. Trudności w usprawnianiu mogą wymagać zastosowania szyny odwodzącej, a utrzymujące się przykurcze leczenia operacyjnego.

Podobne prace

Do góry