Ocena brak

Zmiany w gruczołach sutkowych po porodzie

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W okresie ciąży w sutkach zachodzą zmiany mające na celu przygotowanie mleka. Rozpoczynają się w 2—3 dniu połogu pod działaniem prolaktyny — hormonu przedniego płata przysadki i lak-togenu łożyskowego. W wydzielaniu mleka uczestniczą też gruczoł tarczowy (tarczyca) i nadnercza. Przy prawidłowej czynności tych gruczołów łożysko produkuje estrogen i progesteron, przygotowując gruczoły sutkowe do wydzielania mleka. Prolaktyna wydziela, a hormon tylnego płata przysadki wystrzykuje mleko. Te zależności hormonalne pozostają pod wpływem ośrodkowego układu nerwowego, którego prawidłowy stan rzutuje na ciągłe wydzielanie mleka. Największy wpływ na wydzielanie mleka ma prawidłowy odruch ssania, a więc bodziec nerwowo-mechaniczny. Warunkiem karmienia piersią jest odpowiednie przygotowanie brodawek w czasie ciąży, tak aby w czasie karmienia nie uległy uszkodzeniu, oraz właściwa technika karmienia. Nie przygotowana brodawka utrudnia regularne i dostateczne karmienie, łatwo może ulec uszkodzeniu, które przenosi się w głąb gruczołu, Wówczas podnosi się ogólna temperatura ciała, pojawia się miejscowy ból i zaczerwienienie. W pielęgnowaniu sutków obowiązują w połogu następujące zasady:

1. Przestrzeganie higieny osobistej i niedopuszczanie do zakażenia brodawki (idealna czystość). Ręce położnicy mogą być tym czynikiem, który przyniesie zakażenie. Nie należy więc dotykać ciała poniżej pępka, zwłaszcza okolic sromu i zanieczyszczonej wkładki. W ogóle w czasie połogu należy zawsze chronić ręce przed zanieczyszczeniem. Paznokcie powinny być krótko obcięte. Należy ręce myć starannie wodą i dezynfekującym mydłem przed karmieniem i przed każdym dotknięciem brodawką do ust dziecka. Tuż przed karmieniem trzeba umyć brodawki przegotowaną wodą z mydłem. Dziecko trzeba karmić 10—15 minut. Dłuższe karmienie, a więc macerowanie brodawki w ustach dziecka, zwiększa ryzyko jej pęknięcia i ewentualnego zakażenia.

Po karmieniu należy obmyć brodawki przegotowaną wodą z mydłem i zapudrować dezynfekującym pudrem albo posmarować dezynfekującą maścią oraz nałożyć na brodawki jałowe płatki gazy lub czyste kawałki płótna (do jednorazowego użytku).

Koszula i stanik muszą być często zmieniane. Koszula powinna być rozcięta z przodu. Nie wolno jej podnosić, ponieważ na dole jest zanieczyszczona odchodami i bakterie mogą zostać przeniesione na brodawki. Stanik karmiącej powinien być zapinany z przodu. Po każdym praniu trzeba go przeprasować gorącym żelazkiem.

2.    Należy podtrzymywać piersi za pomocą odpowiedniego, czystego stanika, często zmienianego. W obwisłych piersiach łatwo dochodzi do zastoju mleka.

3.    Po ukończonym karmieniu trzeba opróżnić gruczoły z zalegającego mleka. Można to zrobić ręką, mechanicznie uciskając pierś w kierunku brodawki, lub odciągaczem. Nie wolno ugniatać piersi brutalnie i masować gruczołu sutkowego.

4.    W razie bolesności brodawek lub stwierdzenia ich uszkodzenia, należy myć je wodą z mydłem, smarować 1% roztworem fioletu goryczkowego (gentiana violet) oraz wietrzyć przez 15 minut po każdym karmieniu. Następnie można okładać 10% roztworem taniny w glicerynie. W celu zmniejszenia bolesności można smarować piersi 5% maścią z anestezyną. W razie pęknięcia brodawki trzeba skrócić czas karmienia do

3 minut, stosując wymienione poprzednio środki (mydło antyseptyczne, gencjanę, maść z anestezyną lub gliceryną z taniną, maść sulfamidową).

Jeżeli brodawki krwawią i są bardzo bolesne, należy zrezygnować z karmienia piersią przez 24—48 godzin. Pokarm trzeba wtedy odciągać ręcznie 2—3 razy na dobę. Leczenie jak poprzednio. Po ustąpieniu bolesności i krwawienia można ną nowo rozpocząć karmienie. Czas karmienia pierwszego dnia — 5 minut, drugiego — 10, trzeciego — 15 minut.

Na brodawkę można stosować szklane ochraniacze.

5.    W razie wystąpienia objawów stanu zapalnego sutka — bolesność, zaczerwienienie, stwardnienie, dreszcze i wysoka temperatura ciała — należy udać się do poradni, przerwać karmienie, a pokarm odciągać. Lekarz zleci odpowiednie antybiotyki i jeżeli natychmiast rozpocznie się leczenie, to sprawę można szybko opanować.

Nie powinno się od razu rezygnować z karmienia mlekiem kobiecym, bowiem coraz więcej zastrzeżeń budzi rozwój dzieci karmionych mieszankami, mimo ich tymczasowo dobrego wyglądu.

 

Podobne prace

Do góry