Ocena brak

ZŁOTO

Autor /Ciechoslaw Dodano /25.04.2012

Białe złoto bawełna. Czarne złoto węgiel. Gdy statek tonie, złoto pociąga właściciela na dno, łac. się ratę demersa falvum deponderat aurum, z Fragmentu 80 Petroniusza.

Gorączka złota żywiołowy pęd do poszukiwania złota, zwł. w piasku rzek złotodajnych; przen. pęd do bogacenia się, pogoń za zyskiem; ang. Gold Rush, gorączka złota wynikła z odkrycia w 1848 złota w Sutter's Mili w dolinie Sacramento w Kalifornii.

Pod koniec 1849 liczba nowych poszukiwaczy z całego świata wynosiła już sto tysięcy i rosła przez dalsze dwa lata. Również odkrycie złota w Wiktorii (Australia, 1851), w Witwatersrand (Afryka Płd., 1884) i w Klondike (Jukon, Kanada, 1896) spowodowało wielki napływ poszukiwaczy.

Gorączka złota, ang. The Gold Rush, pamiętny niemy film (1924) Chaplina, który gra rolę poszukiwacza złota, bezradnego idealnego dżentelmena Wśród niedźwiedzi i brutali Klondike, z Mack Swainem jako Grubym Jimem i Georgią Hale jako dziewczyną; którą Charlie zdobywa; słynna scena zjadania gotowanego buta w czasie głodu, ze sznurowadłami zastępującymi makaron.

Góry złota (obiecywać) wielkie korzyści, zyski, bogactwa. Idź złoto do złota zob. Habdank. Kamieniem złota próbują... zob. Chilon. Mowa jest srebrem, milczenie złotem zob. Mowa. Nie wszystko złoto, co się świeci przysł. znane od starożytności.

Osioł obładowany złotem... zob. Filip (II Macedoński: Srebrną bronią...). Przeklęta żądza złota!, łac. aur i sacra fames! z Ene idy, 3, 57, Wergiliusza. Złoto i srebro, nm. Gold und Silber, słynny walc Ferenca Lehara.

Złoto Renu zob. Nibelung (Pierścień Nibelunga). Złoto z Tolozy, łac. aurum Tolosanum, rzecz przynosząca pecha, nieszczęście, bo niesprawiedliwie zagarnięta. Konsul rz. Quintus Servilius Caepio w 106 pne. zdobył i splądrował w Galii Tolozę (dziś Tuluza), sprofanował świątynię celtyckiego Apollina w tym mieście i skradł cały skarbiec złota i srebra. Gdy znajdował śię jednak ze złotem tolozańskim w drodze do Massilii (dziś Marsylia), niemal cały skarb został mu zrabowany.

Złotogłów {dawn. altembas, zob.) rodzaj kosztownego brokatu (ciężka tkanina jedwabna a. półjedwabna przetykana złotą nicią) z przewagą koloru złotego, używany w XVI-XVIII w. na bogate stroje, szaty liturgiczne i do dekoracji wnętrz; w Polsce wyrabiany od XVII w.; bot. lilia złotogłów.

Podobne prace

Do góry