Ocena brak

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Autor /demetrio Dodano /13.06.2014

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą o charakterze przewlekłym o nieznanej etiologii. Pierwsze objawy pojawiają się między 15. a 40. rż. U osób w wieku podeszłym obserwujemy znaczne zaawansowanie choroby (pochylona postawa, deformacja i usztywnienie kręgosłupa oraz klatki piersiowej, przykurcze w stawach kolanowych i biodrowych, objawy neurologiczne). Zmiany zapalne najczęściej umiejscawiają się w stawach krzyżowo-biodrowych, pomiędzy wyrostkami kręgów żebrowo-kręgowych. Rzadziej obejmują stawy biodrowe, mostkowo-obojczykowe i barkowe. Pozastawowo zmiany mogą lokalizować się w tęczówce, ścianie aorty, płucach i sercu.

Rozpoznanie opiera się na obrazie klinicznym i wynikach badań dodatkowych (laboratoryjnych, immunologicznych, radiologicznych). W około 10% przypadków choroba powoduje postępujące inwalidztwo, jednak u wielu chorych odpowiednia fizykoterapia i leczenie przeciwzapalne pozwalają na prowadzenie normalnego trybu życia.

W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa brak jest leczenia przyczynowego. W terapii wykorzystuje się:

-> leki (m.in.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy, sul-fasalazynę);

-* rehabilitację (m.in.: fizjoterapię, kinezyterapię, terapię zajęciową, zastosowanie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego); psychoterapię; edukację.

 

Podobne prace

Do góry