Ocena brak

Zespół ogona końskiego

Autor /kredka Dodano /25.04.2014

Pęczek nerwów, wychodzący z dolnych segmentów kręgosłupa lędźwiowego, krzyżowego oraz guzicznego nazywany jest ogonem końskim. Tę niezwykłą anatomiczną strukturę należy sobie wyobrazić następująco: rdzeń kręgowy biegnie kanałem kręgowym, tworzonym z otworów kręgowych kolejnych kręgów i na wysokości między 12. kręgiem piersiowym a 2. kręgiem lędźwiowym zaczyna się zaostrzać w szpic. Z tego stożka wychodzą najniższe włókna nerwowe, splatają się w „koński ogon” i wychodzą skośnie przez otwory międzykręgowe dolnych kręgów kręgosłupa lędźwiowego, a także krzyżowego i guzicznego.

Zaburzenia w tym rejonie, spowodowane centralnym wypadnięciem dysku znacznego stopnia, także wyroślami albo zwężeniem kanału kręgowego, powodują ból, zaburzenia czucia, w krańcowych przypadkach wiotkie porażenie mięśni nóg oraz mięśni pęcherza moczowego i jelita grubego. Nie ma to nic wspólnego z właściwym zespołem kulszowym. Dolegliwości występują zazwyczaj obustronnie.

Typowe rozprzestrzenianie się zaburzenia czucia określane jest także mianem anestezji bryczesowej, ponieważ zanik czucia pojawia się po wewnętrznej stronie ud, czyli w miejscach, w których spodnie do jazdy konnej mają wszyte skórzane wzmocnienia. W początkowej fazie tej choroby stwierdza się nieokreślone zaburzenia czucia i osłabienie odruchów mięśniowych albo osłabienie mięśni łydek. Wraz z nasilaniem się zaników czucia dochodzi do porażeń mięśni pęcherza moczowego i jelita grubego. Często występują wtedy zaburzenia potencji. Zespół ogona końskiego może również występować po wypadkach - kiedy złamania kręgów zwężą kanał kręgowy.

Zgniecione nerwy już po kilku godzinach będą nieodwracalnie uszkodzone i całkowicie stracą spraw-a ność. Przy ostrym stanie operacja odciążająca musi być przeprowadzona w ciągu doby. Później nie ma raczej szans na przywrócenie czynności nerwów. Celem zabiegu operacyjnego jest oczyszczenie i ustabilizowanie kanału kręgowego w omawianym odcinku, tak by pęczki nerwów zostały odciążone.

Podobne prace

Do góry