Ocena brak

Zespół cieśni kanału stępu

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

Definicja. Zespół ten, będący analogiem zespołu cieśni kanału nadgarstka, spowodowany jest uciskiem n. piszczelowego tylnego i jego gałęzi końcowych w obrębie kanału stępu, pokrytego troczkiem mm. zginaczy, powodując ich neuropatię. Izolowana neuro-patia n. podeszwowego przyśrodkowego spowodowana jest jego uciskiem w zakresie otworu leżącego w obrębie m. odwodziciela palucha, a ograniczonego od góry więzadłem piętowo-łódkowym podeszwowym.

Etiologia. Przyczyną ciasnoty jest obrzęk powstały w wyniku urazu, jak: skręcenie stępu, złamania kostki przyśrodkowej, k. piętowej lub skokowej, pourazowe zapalenie ścięgien zginaczy. Niekiedy brak uchwytnych przyczyn.

Objawy kliniczne to na ogół piekący ból w obrębie podeszwy, promieniujący do palców, czasami wstecznie po przyśrodkowej stronie łydki do kolana. Pronacja stopy nasila dolegliwości, supinacja je łagodzi. Stwierdzamy dodatni objaw Tinela poza kostką przyśrodkową. Ocena tego objawu wzdłuż nerwu pozwala na lokalizację zmian. Badaniem na ogół nie stwierdza się zaburzenia czynności mięśni, niekiedy tylko dyskretne osłabienie czucia w zakresie uszkodzonego nerwu. Diagnostykę uzupełniamy badaniem EMG (opóźnienie przewodnictwa). W dłużej trwającym schorzeniu dochodzi jednak do osłabienia czynności motorycznej mięśni, charakteryzującego się m.in. upośledzeniem zginania palców w stawach śród-stopno-paliczkowych i przeprostu w stawach między-paliczkowych.

Rozpoznanie różnicowe musi uwzględniać zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy, stany zapalne pochewki i kaletki m. piszczelowego przedniego i tylnego, neuralgię Mortona.

Leczenie bezoperacyjne w postaci odciążenia stępu wkładką supinującą czy lokalnym stosowaniem steroidów rzadko przynosi trwałą poprawę. Wskazane jest operacyjne odbarczenie nerwu i jego gałęzi z przecięciem retinaculum flexorum.


 

Podobne prace

Do góry