Ocena brak

Zespół ciasnoty kanału Guyona (Neuropatia nerwu łokciowego)

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Spośród licznych przyczyn powodujących objawy zespołu ciasnoty kanału Guyona najczęściej wymienia się mechanizmy złożone, w których występuje zarówno ucisk, jak i rozciąganie nerwu.

Na pierwszym miejscu wymienia się nadmierną eksploatacje ręki w sporcie i w niektórych zawodach.

Stosunkowo częstą przyczyną neuropatii nerwu łokciowego w obrębie nadgarstka są gangliony, niekiedy wewnątrznerwowe. Z innych tworów przewężających kanał Gyuona należy wymienić głównie zniekształcenia nasady dalszej po przebytych złamaniach Collesa, obkurczające blizny pourazowe i pooparze-niowe, anomalie rozwojowe kości i tkanek miękkich nadgarstka oraz patologiczną ruchomość kości.

Objawy

Jako pierwsze pojawiają się parestezje oraz bóle nocne. Następnie dołączają się zaniki mięśni krótkich ręki, widoczne w obrębie kłębu palca małego i I przestrzeni międzykostnej, po stronie grzbietowej (niedowłady dotyczą jedynie mięśni wewnętrznych ręki). Niekiedy też stwierdza się zaburzenia troficzne skóry okolicy kłębu palca małego i samego palca. Skóra staje się sucha i łuszcząca, zaś paznokcie nadmierne łamliwe. Zaburzenia czucia powierzchniowego dotyczą łokciowej strony nadgarstka i sięgają poprzez kłąb aż do palca V i odłokcio-wej powierzchni palca IV.

W zaawansowanych przypadkach zespołu kanału Guyona może dojść do pełnego porażenia nerwu łokciowego na wysokości nadgarstka, objawiającego się tzw. ręką szponiastą (porażenie mm. międzykostnych)52.

Przewaga mm. prostowników długich i brak działania mm. międzykostnych powodują lekkie odwiedzenie palców IV i V; pojawiają się też objaw de Jean-ne, czyli przeprost w stawie śródręczno-paliczkowym kciuka.

 

Podobne prace

Do góry