Ocena brak

Zespół bólowy bocznego przedziału stawu łokciowego (tzw. łokieć tenisisty)

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

W każdym przypadku bolesności bocznego przedziału stawu łokciowego mamy do czynienia z objawem pierwszoplanowym.

I tak, może to być ból w rzucie głowy k. promieniowej, stawu ramienno-pro-mieniowego, nadkłykcia bocznego, czy w miejscu wejścia n. radialis posterior pod m. supinator. W rzadkich przypadkach ból jest rozlany i chory nie może go umiejscowić. Dzieje się tak często w przypadku bólu z przeniesienia oraz bólu głębokiego.

Chorzy wyraźnie potwierdzają związek bólu z treningiem czy pracą fizyczną, wymagającą nawracania i odwracania przedramienia, oraz ruchów wyprost-nych w stawie nadgarstkowym. Siła chwytu jest osłabiona, występuje różnie zaznaczona męczliwość ręki oraz ból z przeniesienia przy wyproście palców i nadgarstka.

Technika badania klinicznego

Chory podczas badania siedzi przy stole naprzeciw badającego. Badanie ma

określić:

-    tkliwość palpacyjną okolicy nadkłykcia bocznego;

-    tkliwość nad rzutem n. radialis posterior - 4-5 cm obwodowo od nadkłykcia;

-    stopień bolesności przy czynnym odwracaniu i nawracaniu przedramienia wobec stosowanego oporu;

-    siłę chwytu obu rąk.

Badanie dotyczy obydwu kończyn - ręka zdrowa służy jako punkt odniesienia (jest to szczególnie ważne u osób z chwiejnym układem nerwowym). Staw łokciowy powinien być ustawiony w pozycji lekkiego zgięcia. Konieczne jest wyeliminowanie supinacyjnego działania m. biceps brachii. Należy wykluczyć też rotacyjne ruchy w stawie barkowym.

Najwięcej trudności w przypadku uporczywych bólów, nie poddających się leczeniu zachowawczemu, sprawia różnicowanie neuropatii n. radialis poste-rior z entezopatłą mm. prostowników nadgarstka i palców, której z reguły towarzyszy zwężenie ligamentum annulare k. promieniowej. Sprawa jest o tyle ważna, że każda z dwu wymienionych jednostek chorobowych wymaga odmiennego leczenia operacyjnego.

A oto najczęstsze przyczyny bolesności bocznego przedziału stawu łokciowego.

 

Podobne prace

Do góry