Ocena brak

Zdrowy tryb życia

Autor /Herbert Dodano /13.10.2011

Dużo mówi się o zdrowym trybie życia. Składa się na to odżywianie, sport i inne czynniki. Organizm różnie odpowiada i reaguje na nasze postępowanie. W zależności czy robimy coś dobrze, czy źle on próbuje ustabilizować sytuację, co nie zawsze jest możliwe. Naszym zadaniem jest mu pomagać i nie sprawiać kłopotów, gdyż jest to w naszym interesie. Nasz organizm jest wytrzymały, ale i on ma swoje granice.

Co daje nam zdrowy tryb życia? Jak nietrudno się domyślić, przede wszystkim daje zdrowie i dobre samopoczucie. Spowodowane jest to właściwym funkcjonowaniem organizmu, to znaczy wszystkich narządów wewnętrznych i zewnętrznych. Jeżeli dostarczymy organizmowi odpowiednie pożywienie, bogate w niezbędne dla nas witaminy i minerały. To spowoduje lepszą przemianę materii, to z kolei zwiększy naszą wydajność. Nie będziemy czuć się zmęczeni. Będziemy żywsi i bardziej ochotni do pracy. Nie wystarczy jednak połknąć tabletki z zestawu witamin. Potrzeba nam naturalnych witamin i minerałów, które znajdują się głównie w warzywach i owocach. Zestawy witamin mogą stanowić uzupełnienie naszej codziennej diety, gdyż nie zawsze dostarczamy organizmowi odpowiednich ilości poszczególnych składników.

Do właściwej przemiany materii potrzebny jest ruch. Najlepiej znaleźć sobie jakiś sport, który by nas interesował i rozruszał nasze zastałe stawy i kości. Uprawiając sport spalamy energię i rozwijamy nasze mięśnie, a także umiejętności i zdolności. Można też przypadkowo odkryć jakiś swój talent. Sport służy nie tylko przemianie materii, ale także naszemu samopoczuciu. Można się odprężyć, rozluźnić, a co ważne zapomnieć o pracy i codziennych zmartwieniach.

Sport doskonale radzi sobie ze zwalczaniem stresu. Jego konkurentem są papierosy, które rzekomo mają rozładowywać stres. Faktycznie uzależniają tylko ludzi i czynią ich bardziej nerwowymi. Wybierając sport należy zadbać o możliwość uprawiania go na świeżym powietrzu, co także jest bardzo ważne. Oczywiście trudno jest grać w tenisa w zimę na skutym lodem korcie. Świeże i czyste powietrze poprawia krążenie i pracę mózgu, a także dotlenia nas. Nasz sport nie musi być koniecznie ruchliwy, może to być coś spokojnego np. wędkowanie. Jest to jednak gorsze rozwiązanie, ponieważ nie daje ruchu, wymaga spokoju i czasu. Jest to zwykle większa wycieczka poza miasto, bo w Wiśle ryby nie są najlepsze, a woda czysta.

Kolejnym dobroczyńcom organizmu jest park. Przechadzki po nim są po prostu zbawienne dla naszych płuc. Szczególnie cenne są przechadzki po deszczu, gdy powietrze jest bardzo wilgotne i najonizowane. Nasze płuca mogą się oczyścić, przefiltrować, a mózg dotlenić. W parku można sobie spokojnie pospacerować, odpocząć, porozmyślać i pomarzyć. Najlepiej wybierać się do niego z psem, czy innym czworonogim stworzeniem.

Nie wystarczy jeść – należy się odżywiać” to mądre słowa. Nie należy wpychać w siebie wszystkiego co jest na stole, czy w lodówce. Należy jeść mądrze i wybierać to co jest nam potrzebne, nie tylko to na co mamy ochotę. Należy stosować się do diety właściwej naszemu organizmowi. Nie należy jeść za dużo, ale nie można się głodzić i zapominać o funkcji organizmu zwanej odżywianiem. Zdrowa dieta to nie jakiś amerykański program odchudzania, ale właściwy dobór produktów i pożywienia. Każdy człowiek ma swoje indywidualne potrzeby, o które dopomina się nasz organizm, a konkretnie brzusio.

Na odżywianie składa się nie tylko co jemy, ale także jak spożywamy pokarm. Chodzi tu o stałe pory spożywania posiłków. Ważne jest, abyśmy jedli o stałych porach. Naszym wyznacznikiem jest organizm. To on mówi nam kiedy potrzebuje posiłku, jakiego i ile. W tych kwestiach jest niezastąpiony i zawsze ma racje, także nie należy mu się sprzeciwiać i stawiać opory. Cały czas należy się jednak kontrolować, gdyż w trakcie jedzenia wzrasta apetyt i zamiast głosu żołądka można pokierować się smakiem jedzonych potraw. Mimo wszystko ważne jest co jemy. Bardzo zdrowe są produkty zbożowe, kiełki, produkty roślinne, ale nie tylko zieleniną człowiek żyje. Należy pamiętać o mięsach /białych/, rybach i jajach bogatych w białko.

A jak zachowuje się nasz organizm przy zdrowym trybie życia? Praca w naszym organizmie faktycznie zmienia się, jest odczuwalna wyraźna zmiana. Choćby w naszym samopoczuciu, kondycji. Nie czujemy zmęczenia, nie chorujemy tak często. Nasze ciało pracuje właściwie. Mamy dobrą przemianę materii, lepsze krążenie i wzmocnioną odporność. Nic nas nie boli, nie strzyka i można się spokojnie schylić nie ryzykując nadwyrężenia kręgosłupa. Nasze ciało jest zdrowsze, odporniejsze, jędrniejsze i młodsze! Oczywiście jeżeli będziemy stosować się do powyższych zasad cały czas, nie tylko okazjonalnie. Dobre funkcjonowanie organizmu może zapewnić tylko stałość, stabilność i ciągłość stosowania się do reguł.

Podobne prace

Do góry