Ocena brak

Zastrzał (panaritium)

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Zazwyczaj mamy do czynienia z otorbionym ropniem dłoniowej poduszeczki tłuszczowej paliczka dalszego, ale niekiedy zakażenie może też dotyczyć paliczków środkowego i bliższego

Przyczyną choroby jest z reguły zakłucie dłoniowej powierzchni palca.

Objawy

Z uwagi na ścisłe związanie skóry dem kostnym, za pomocą pionowych włókien powięziowych, i co za tym idzie brak wolnej przestrzeni, rozwijające się zakażenie bardzo szybko powoduje silne dolegliwości -pulsujące bóle palca! 

Zastrzał wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej, gdyż leczenie zachowawcze związane jest z ryzykiem dla funkcji ręki (zastrzał kostny), a nawet życia (gwałtowna posocznica). Leczenie polega na szerokim odbarczeniu i drenowaniu ropnia. W przypadku zajęcia paliczka paznokciowego konieczne jest nacięcie typu „paszcza rekina” i izolacja płatów nawazelinowaną gazą z dodatkiem antybiotyków. W zajęciach poduszeczek tłuszczowych paliczków środkowych lub bliższych ropnie odbarcza się z 2 równoległych nacięć, przyśrodkowo od pęczków naczyniowo-nerwowych i zakłada płat nawazelinowanej gazy sposobem „na przestrzał”. Zajęty palec unieruchamia się w grzbietowej szynie gipsowej lub lepiej w szynie Zimmera (z uwagi na pożytek stosowania wilgotnych okładów), do czasu uspokojenia zakażenia. Wydzielinę ropną bada się i po uzyskaniu wyniku ewentualnie modyfikuje się antybiotykoterapię. Kończynę układa się ponad poziom serca.

W przypadku zajęcia kanału pochewkowego, konieczne jest otwarcie pochewki i zastosowanie drenażu przepływowego. Jeśli jest to z jakichś względów niemożliwe, otwiera się palec z cięcia zygzakowatego i drenuje pochewkę ścięgna.

Zajęcie kości (zastrzał kostny) dotyczy w zasadzie tylko paliczka paznokciowego. Stan ten stanowi wskazanie do szybkiej resekcji paliczka. Jeśli jest to możliwe należy pozostawić podstawę paliczka z jej przyczepami ścięgien. Gdy to nie wchodzi w rachubę należy wyciąć, jak najdalej dogłowowo głęboki zginacz palca. Jednocześnie wycina się obwodową część paliczka środkowego by uniknąć pozostawienia ogniska ropnego. Ranę drenuje się i zbliża luźno jej brzegi 4 szwami. W przypadku objawów (lub podejrzenia) przejścia zakażenia z pochewek na kaletkę maziową, konieczne jest objęcie drenażem przepływowym także kaletki - potrzebne do tego jest otwarcie powyżej kanału nadgarstka.

 

Podobne prace

Do góry