Ocena brak

Zaśniad groniasty

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Pod tą nazwą rozumie się nieprawidłowy rozwój łożyska, czyli tej części jaja płodowego, która przejmuje funkcję pośrednika w wymianie składników pokarmowych między organizmem matczynym a dziecka.

Zaśniad groniasty polega na nadmiernym wzroście kosmków, na tej części łożyska, która bezpośrednió wchodzi w kontakt z macicą, przy czym w kosmkach tych niś dochodzi do wytworzenia się naczyń krwionośnych. Doprowadza to do bardzo wczesnego obumarcia płodu w macicy wypełnionej dużą ilością wybujałych, zdegeńerowanych kosmków podobnych do winnych gron. W tym stanie pojawiają się zwykle okresowe krwawienia, podczas których mogą się wydalać części zdegenerowanych kosmków.

Stwierdzając w czasie badania zaśniad groniasty lekarz kieruje pacjentkę na oddział w celu przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu.

Po przebyciu zaśniadu groniastego przez jeden rok obowiązują systematyczne kontrole u ginekologa, aby nie przeoczyć rozwoju na-błoniaka kosmówkowego, który jest złośliwą formą rozwoju łożyska. Charakterystycznym objawem rozwoju nabłoniaka kosmówkowego jest uporczywe utrzymywanie się krwawienia po poprzedniej ciąży.


Podobne prace

Do góry