Ocena brak

Żarówki dzisiaj

Autor /Nowy Dodano /31.01.2012

Nowoczesne żarówki elektryczne mają spiralne włókno z wolframu wewnątrz szklanej bańki. Prąd elektryczny przepływający przez włókno nagrzewa je aż do 2 700° C, to daje mocne, białe światło.
Światło emitowane przez lampę mierzy się w lumenach. Stosunek produkowanej ilości świa­tła do ilości wkładanej energii elektrycznej znany jest jako „skuteczność świetlna". Skuteczność lampy z włóknem wolframowym wynosi około 12 lumenów na wat. Czyni ją to bardzo nieefektywnym źródłem światła. Większość promienio­wania emitowanego przez włókno leży w pod­czerwonym - niewidzialnym dla oka - zakresie widma. Objawia się ono w postaci ciepła, a nie światła. Innym problemem jest odrywanie się od włókna atomów wolframu i osadzanie na we­wnętrznej powierzchni bańki. To zaczernia po­wierzchnię i redukuje ilość emitowanego światła. W końcu tak dużo wolframu odparowuje, że włókno pęka i żarówka gaśnie.
Żarówki wypełnione są gazami, takimi jak ar­gon i azot, które spowalniają ulatnianie się ato­mów włókna, lecz,nie można temu całkowicie za­pobiec. Im wyższa temperatura włókna tym szyb­sze ulatnianie, ale też bielsze i bardziej naturalne światło. Wytwórcy poszli więc na kompromis. Skonstruowali żarówki, które gasną dopiero po upływie około 1000 godzin, jednak emitowane przez nie światło jest znacznie bardziej żółte niż światło dzienne.

Podobne prace

Do góry