Ocena brak

Zapobieganie przeciążeniom podczas podnoszenia i przenoszenia ciężarów

Autor /endriu Dodano /20.12.2012

Przy podnoszeniu, przenoszeniu, przekładaniu ciężkich przedmiotów obowiązują ogólne zasady podane w rozdziale o pochylaniu i prostowaniu tułowia. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w czasie podnoszenia ciężarów powstają w kręgosłupie ogromne obciążenia. Przykładowo, przy nieprawidłowym podnoszeniu ciężaru o wadze 50 kg, na kręgi lędźwiowe działają siły nacisku sięgające ponad 700 kg, przy prawidłowym, zmniejszają się one ponad trzykrotnie. Stąd, zrozumiałe stają się wymogi szczególnie konsekwentnego przestrzegania wszystkich podanych zasad prawidłowego dźwigania.

Zastosowanie się do nich umożliwia bowiem bezpieczne sprostanie przez kręgosłup nawet znacznym obciążeniom. Podczas podnoszenia ciężaru z ziemi należy:

• stanąć idealnie na wprost i jak najbliżej podnoszonego przedmiotu;

• ustawić stopy tak, aby podnoszony ciężar znalazł się pomiędzy nimi, przy czym jedną stopę lekko w stosunku do drugiej wysunąć do przodu, ;

• przykucnąć z rozstawionymi kolanami;

• napiąć mięśnie brzucha i pośladków i nabrać powietrza;

• uchwycić ciężar rękami, i jeśli to możliwe, przycisnąć go do tułowia;

• wyprostować ugięte stawy kolanowe i biodrowe;

• podnosić ciężar siłą mięśni nóg, utrzymując go jak najbliżej powierzchni tułowia.

Przenosząc trzymany w rękach ciężar z miejsca na miejsce należy przycisnąć go do tułowia i odchylić tułów do tyłu tak, aby ciężar był oparty na brzuchu i obręczy biodrowej i w tej pozycji się przemieszczać. Obracając się z niesionym ciężarem, wykonywać obrót przestawiając stopy przy usztywnionym kręgosłupie. Nie wolno rotować obciążonego kręgosłupa przy unieruchomionych kończynach dolnych!

Przesuwając ciężkie przedmioty, np. worki, butle z gazem z miejsca na miejsce, stanąć w rozkroku, umieszczając ciężar między stopami. Ugiąć biodra i kolana unieść przedmiot kilka centymetrów nad ziemię i przenosząc ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą nogę przesuwać się do przodu.

Podczas noszenia małych dzieci najkorzystniej usadzić je okrakiem na jednym biodrze lub na swoim brzuchu - twarzą w twarz. Przy dłuższym noszeniu, np. na spacerze, stosować należy specjalne nosidełka umożliwiające transport dziecka na plecach lub brzuchu.

Nosząc ciężkie siatki należy unikać dźwigania ich z przygarbionym kręgosłupem piersiowym oraz głową i barkami wysuniętymi do przodu.

Wyprostowanie tułowia i ściągnięcie łopatek powoduje przesunięcie ciężaru do tyłu, a tym samym umożliwia obciążenie kręgosłupa wjego osi pionowej. Zmniejsza to niebezpieczeństwo przeciążeń w obrębie odcinka szyj-no-piersiowego kręgosłupa.

 

Podobne prace

Do góry