Ocena brak

Zapis optyczny

Autor /Klarysa Dodano /08.03.2013

Zapis optyczny - szereg standardów zapisu i odczytu informacji zarejestrowanej na płytach optycznych i magne-tooptycznych za pomocą promienia laserowego. Pierwsze pamięci dyskowe oparte na odczycie optycznym za pomocą promienia laserowego zostały wprowadzone (1982 r.) przez Philips Consumer Electronics w postaci płyt CD Audio, z pierwotnym przeznaczeniem wyłącznie do cyfrowej rejestracji i odczytu dźwięku.

Płyty dyskowe współpracujące z komputerami, lecz używane jedynie do odczytu (pojemność 650 MB, szybkość 150 kB/s, czas 74 min), oznaczane jako CD-ROM, pojawiły się dopiero w 1985 r. Kolejnym etapem było wprowadzenie dysków do jednorazowego zapisu CD-R za pomocą urządzeń zapisujących, a wkrótce potem dysków kompaktowych z zapisem wielokrotnym CD- RW.

Radykalne powiększenie pojemności dysków CD, maks. do 17 GB na jednym nośniku wymiennym, wiąże się z wprowadzeniem (1995 r.) specyfikacji odmiennego zapisu cyfrowego o znacznie większej gęstości, zrealizowanego w najnowszej technologii DVD, która stopniowo wypiera optyczną technologię rejestracji danych na krążkach CD.

Podobne prace

Do góry