Ocena brak

Zapalenie narządu rodnego

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Ponieważ między jamą brzuszną a światem zewnętrznym nie ma żadnej zapory, zakażenie z pochwy może w każdej chwili, a zwłaszcza w czasie miesiączki i po poronieniu, przedostać się do jamy brzusznej i wywołać zapalenie macicy, jajowodu lub zapalenie jamy brzusznej (otrzewnej). Dlatego najważniejszym zadaniem dla kobiety jest stała ochrona narządu rodnego przed zakażeniem. Szczególną okazją do wtargnięcia drobnoustrojów do narządu rodnego jest życie płciowe, krwawienie miesiączkowe, poronienie, poród i różne zabiegi diagnostyczne. Stany zapalne należy różnicować z gruczoli-stością .

Bakterie mogą się przedostać do narządu rodnego z okolic odbytu, cewki moczowej, przez brudną bieliznę, z wody używanej do kąpieli, mycia czy irygacji, w czasie kąpieli w basenach. Szczególnie często przedostają się one w obręb narządu rodnego w czasie przerywania ciąży.

W czasie stosunków płciowych narząd rodny może ulec zakażeniu dwoinką rzeżączki lub krętkiem bladym oraz wieloma innymi drobnoustrojami. W razie zakażenia rzeżączką drobnoustroje zagnieżdżają się w cewce moczowej Iw szyjce macicy, a w czasie miesiączki przedostają się dó wyższych partii narządu rodnego. 


Podobne prace

Do góry