Ocena brak

Zapalenie kaletki krętarzowej

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Zapaleniom krętarzowej kaletki maziowej towarzyszą nierzadko zwapnienia. Złogi wapienne umiejscawiają się w ścięgnach przylegających do kaletki w bliższym odcinku kończyny. Zapaleniu kaletki może towarzyszyć zapalenie zwapniające ścięgien mm. przywodzicieli uda lub m. szerokiego bocznego.

W sporcie, zapalenia dotyczą wioślarzy i kajakarzy. Choroba występuje u sportowców niepełnosprawnych (wózki inwalidzkie).

Objawy

Objawy są podobnie jak w zespole trzaskającego biodra. Bóle występujące wzdłuż tylno-bocznej powierzchni uda mogą sugerować dyskopatię kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Postępowanie

Poza ograniczeniem funkcji kończyny, stosuje się fizykoterapię oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (zapalenie bezbakteryjne). Sposób Justisa polega na wielokrotnych nakłuciach igłą w miejscowym znieczuleniu. Nierzadko, w przypadku długotrwałych i nieustępujących dolegliwości, wskazane jest leczenie operacyjne.

Uwaga! W zapaleniach bakteryjnych kaletki zacieki ropne mogą schodzić do dołu wzdłuż bocznej przegrody mięśniowej, a po przebiciu powięzi nawet do dołu podkolanowego.

 

Podobne prace

Do góry