Ocena brak

Zapalenie kaletek maziowych

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Przeznaczeniem kaletek maziowych jest redukcja tarcia i ochrona delikatnych struktur przed naciskiem. Dzięki mazi stawowej, którą zawierają, mogą być uważane za struktury pomocnicze, ułatwiające ruch poślizgowy w różnych układach mięśniowych.

Wyróżnia się następujące kaletki maziowe:

-    położone między wypukłością kostną i głęboką powierzchnią mięśnia, np. kaletka biodrowo-łonowa;

-    umiejscowione między ścięgnem a strukturą kostną lub mięśniem leżącym bardziej powierzchownie, np. kaletka podścięgnowa biodrowa;

-    znajdujące się między ścięgnem a więzadłem stawu, np. kaletka gęsia;

-    leżące bądź między wyrostkami kostnymi, bądź między wyrostkiem a więzadłem lub mięśniem ruchomymi w stosunku do siebie, np. kaletka nadrzep-kowa.

Należy wiedzieć, że u dzieci i dorastających kaletki maziowe mają nierzadko połączenie ze stawem i są raczej, z punktu widzenia anatomicznego, zachyłkiem stawowym. Połączenie to nie jest trwałe i może się w ciągu życia zmieniać, np. pod wpływem procesów zużycia tkanek.

Z praktyczne punktu widzenia kaletki dzieli się na: powierzchowne i podskórne oraz głębokie.

Poza kaletkami występującymi stale w warunkach zdrowia istnieją też kaletki dodatkowe (np. w przypadku paluchów koślawych, czy wyrośli chrzęstno-kostnych), których powstanie jest wynikiem wielokrotnych urazów lub stałego ucisku. Chociaż różne histologicznie mogą podlegać tym samym zmianom patologicznym co pozostałe.

Kaletki maziowe podobne są swą budową do pochewek ścięgnistych i błon maziowych stawów, w związku z czym podlegają tej samej patologii, a miano-wicie: ostrym i przewlekłym urazom; ostrym i przewlekłym stanom zapalnym; stanom zapalnym w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, takich jak: kiła, gruźlica i zapalenie wielostawowe, lub innych czynników, których etiologia jest często nieznana.

 

Podobne prace

Do góry