Ocena brak

Żałoba - Radzenie sobie ze stratą: Akceptacja rzeczywistości po stracie lub w związku ze stratą

Autor /Emanuel Dodano /08.09.2011

Zadanie to często można utożsamiać z fazą szoku, ponieważ do człowieka jeszcze nie w pełni dociera, że odeszła osoba bliska. Najczęściej pojawiają się w na tym etapie pytania: „To nie możliwe”, „To na pewno pomyłka”, „Nie mogę w to uwierzyć”. W takiej sytuacji osoba cały czas odczuwa niedowierzanie, zamęt, apatię, wzburzenie, bezradność, a niekiedy nawet neguje wszystkie fakty, zdarzenia, których jest świadkiem.

Aby osoba mogła się w pełni pogodzić z odejściem zmarłego, należy stworzyć jej możliwość pożegnania się ze zmarłym, a także możliwość zorganizowania pogrzeby. W razie jeżeli śmierć była efektem wypadku należy udostępnić wszystkie informacje dotyczące okoliczności śmierci, czasami jednak bywa tak, że ciało zmarłego nie zostaje odnalezione, wtedy dobrze jest zorganizować dla takiej osoby spotkanie ze świadkami tragedii.

Niestety niekiedy człowiek nie może sobie poradzić z myślą straty, a wtedy zdarza się, że cały czas wyczekuje powrotu zmarłej osoby, nie przyjmuje do świadomości faktu tragedii, która się wydarzyła, w przypadku wypadku uważa ona, że wszystkie okoliczności nie zostały dogłębnie zbadane, a czasami wprost przeciwnie – osoba nie mogąc sobie poradzić ze śmiercią bliskiej osoby, pomniejsza znaczenie straty lub stara sobie wmówić, że osoba zmarła wcale nie była tak wartościowa, że praktycznie była ciężarem. „Przepracowanie pierwszego zadanie wymaga akceptacji zaistniałego faktu straty, ale równie ważne jest zrozumienie przyczyn i okoliczności tego wydarzenia”.

Podobne prace

Do góry