Ocena brak

Zachowawcze reformy (Bułgaria, Albania)

Autor /Leon Dodano /22.07.2011

Reforma – zmian dokonują reformatorskie frakcje sił rządzących (mogą być do tego zmuszone przez otoczenie zewnętrzne). Ważne jest, że opozycji nie ma lub jest bardzo słaba.

Bułgaria – najbardziej uległa Moskwie, nie było tam nigdy wystąpień przeciw władzy, nie istniała opozycja. Dopiero w 1985 r. powstaje Ruch na rzecz Praw i Swobód, a w 1989 r. powstają „Ekogłasnost” i Niezależna Federacja Pracy „Podkrepa”. Na przełomie października i listopada dochodzi do manifestacji, na których postulowano demokratyzacje systemu. Pod ich wpływem ustępuje T. Żiwkow a stanowisko premiera zajmuje P. Mładenow – umiarkowany reformator. 10.12.1989 r. powstaje Związek Sił Demokratycznych ( w jego skałd wchodzą m.in. Ekogłasnost i Podkrepa) pod przewodnictwem Żeliu Żelewa. W styczniu 1990 r. dochodzi do rozmów „okrągłego stołu” ich wynikiem były:

1. zmiany w konstytucji i stworzenie urzędu prezydenta

2. rozpisanie wyborów i zmiana ordynacji

3.wprowadzenie pluralizmu partyjnego.

Jednak głownym moderatorem rozmów były siły komunistyczne, one też dały pomysł nowelizacji konstytucji. Postkomuniści wygrali pierwsze wolne wybory.

Albania – w całkowitej izolacji do 1985 r., w roku tym umiera przywódca Albańskiej Partii Pracy E. Hodża a jego następcy liberalizują system by uporać sie z kryzysem ekonomicznym.1990r. - można rejestrować partie. 1991 r. wybory wygrywają komuniści. Następuje zmiana konstytucji i nazwy państwa na Republikę Albanii. Wybory w 1992r. wygrywa juz Demokratyczna Partia Albani.

Podobne prace

Do góry