Ocena brak

Wzgórze św. Wojciecha

Autor /bejbikot Dodano /24.01.2013

Na pn. od Starego Miasta. W XI w. istniała tu osada książęca, od XIII w. przedmieście Poznania z własnymi władzami, od 1797 w granicach miasta. Wg tradycji na wzgórzu tym w 997 miał głosić kazania św. Wojciech. Świątynię pod wezwaniem męczennika zbudowano w 1 222. Obecna powstała w XV w., nawy boczne dobudowano w XVI w. Budowla trójnawowa ze skle­pieniami gwiaździstymi. Na sklepieniach i ścianach polichromia Antoniego Pro-cajłowicza z 1911-12. Ołtarz główny stylizowany na późnogotycki, 3 ołtarze renesansowe z obrazami z XVI w. W 1923 w podziemiach kościoła utworzono nekro­polię zasłużonych zwaną popularnie Skałką 

Poznańską. W 1997 zbudowano przy kościele nową Kryptę Zasłużonych. Znaj­dują się w niej urny z prochami Ignacego Prądzyńskiego, sercem Jana Henryka Dąbrowskiego, sarkofagi Feliksa Nowo­wiejskiego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Józefa Wybickiego i in.
Po przeciwległej stronie wzgórza okazały wczesnobarokowy kościół św. Józefa. Zbud. w 1644-77 wg proj. Krzysztofa Bonadury Starszego i Jerzego Catenazziego. Wnętrze pozbawione znaczniejszych zabytków wyróżnia się piękną architekturą. W podzie­miach samotnia bł. Rafała Kalinowskiego, a w przyległych zabudowaniach klasztor­nych Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Karmelitów Bosych.
Poniżej kościoła św. Józefa położony jest Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, zał. w pocz. XIX w. jako cmentarz parafii farnej.
Na pn. stoku Wzgórza okazały Pomnik Armii „Poznań" wzniesiony w 1981 wg proj. Anny Rodzińskiej-Iwiańskiej i Józefa Iwiańskiego. Upamiętnia zbrojny czyn Wielkopolan w wojnie obronnej 1939.

Podobne prace

Do góry