Ocena brak

Wyznania św Augustyna krótka praca

Autor /ErentrePunjup Dodano /12.05.2005

Wyznania Św. Augustyna

Zanim zabiaerzemy sie za opis wyznan nalerzy zwrócić uwage kim był autor, aby to osiągńać trzeba przestudiować jego życiorys. Tak wieć urodził się on 13 listopada 354 roku w Tagaście położonym w Północnej Afryce. Jednak zanim został okrzyknięty Ojcem Kościoła i uznanym za najwiekszego przedstawiciela patrystyki, miał on bardzo bujne życie.
W młodości studiował retorykę, szczególnie dzieła Cycerona nakłoniły go do badań filozoficznych. W wieku 19 lat postanowił studiować filozofie, aby wkrótce zostać wyznawcą manicheizmu, gdyż chrześcijaństwo uważał za zbyt prostackie. Jednakże w ciągu następnych dziewięciu lat manicheizm stopniowo go rozczarowywał, nie był on wstanie odpowiedzieć na jego pytania, ani zaspokojić jego rzadze wiedzy. Tak wieć w wieku 29 lat przeniósł się do Rzymu a nieco później do Mediolanu gdzie został profesorem retoryki oraz zapoznał się z neoplatonizmem. Jednak pod wpływem ówczesnego biskupa mediolańskiego św. Ambrożego nawrócił się i w 387 r przyjął chrzest z jego rąk. Od tej pory św. Augustyn stał się żarliwym rzecznikiem chrześcijaństwa. I tak przechodzimy do wyznań dzieła równie orginalnego jak i osobistego.
Św. Augustyn sięga tutaj do swoich własnych doświadczeń życiowych i poddaje je analizie. Wyznania od pierwszej do ostatniej strony są wielką spowiedzią człowieka, który po swoim nawróceniu przygląda się sobie, swemu postępowaniu, które prowadziło go kręta ścieżką do ostatecznej prawdy. W tej chwili patrząc na wszystkie wydarzenia z przeszłości robi to już z innej perspektywy. Robi to z punktu widzenia człowieka wierzącego, przed którym odsłoniła się wieczna prawda i najwyższe piękno. Analizując swoje życie obecnie widzi, co poszło nie po jego myśli, co go zawiodło gdzie popełnił błąd, co mu nie pozwalało w Chrystusie dostrzec Zbawiciela, pomimo iż już w młodości poznał jego imię. Prawdziwa wartość "Wyznań" która jest bliska ludziom wszystkich czasów polega na tym, że są niezwykle szczerym świadectwem wiary. Tak postrzegano je w ciągu wieków. Można jednak popatrzeć na nie jak na psychologiczny opis walki człowieka który umiejscowiony na granicy bytów stale poddawany jest konfliktowi miedzy aniołami a zwierzetami, dobrem i złem i starajacym sobie poradzic w tej sytuacji.
Dlatego własnie "Wyznania" stały się najczęściej czytanym podręcznikiem życia duchowego. Bo przeżycia w nich zawarte przedstawiały wzór życia wewnętrznego nie tylko duchownym ale rownież ludzia świeckim.


Ł.K

Podobne prace

Do góry