Ocena brak

Wytyczne postępowania dla męża ciężarnej

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W okresie ciąży mąż powinien otoczyć ciężarną żonę szczególną opieką i maksymalną czułością. Pilnować, by nie wykonywała ciężkiej, szkodliwej pracy, czuwać nad jej zdrowiem, przypominać o przestrzeganiu zaleceń lekarza, pilnować terminów analiz i wizyt w poradni oraz dbać o pogodną atmosferę w domu. Mąż musi być wyrozumiały na kaprysy, zachcianki czy zmienne nastroje żony, charakterystyczne dla okresu ciąży. Zrozumienie i serdeczność są jej wtedy szczególnie potrzebne. Powinien dbać, by ciężarna miała spokojny i regularny tryb życia, spała odpowiednią liczbę godzin, chodzić z nią na spacery i pilnować, żeby się właściwie odżywiała, pamiętając o ograniczeniu solfesi o nieprzejadaniu się w drugiej połowie ciąży.

Mąż powinien dotrzymywać stale towarzystwa żonie, rezygnując nawet z pójścia do znajomych czy kina, jeśli jest to dla żony niewskazane. Powinien chodzić z żoną do lekarza, a przynajmniej być obecny przy pierwszej wizycie. Jeżeli żona jest zdenerwowana, należy pójść z nią na spacer lub po zakupy. Mąż powinien tak zachowywać się w stosunku do ciężarnej żony, jakby była najatrakcyjniejszą z kobiet.

Nie powinien natomiast stale mówić, że chce mieć syna, że ciąża jest w nieodpowiednim czasie (np. za wcześnie), że ma wątpliwości co do uzdolnień żony jako przyszłej matki, że teściowa będzie bezcenna w wychowaniu dziecka. Nie powinien również odnosić się z lekceważeniem do obaw żony co do porodu czy śmiać się z ćwiczeń, jakie wykonuje, aby się do niego przygotować.

Rodzina powinna czuwać nad ciężarną w jeszcze bardziej rozszerzonym zakresie niż mąż. Dużą pomoc mogą okazać doświadczone kobiety wchodzące w skład rodziny. Wreszcie, w nowoczesnej służbie zdrowia może dużą pomoc okazać położna, do której ciężarna powinna się zwracać poza oficjalnymi wizytami u lekarza w poradni. W razie potrzeby położna chętnie przyjdzie do niej do domu, aby zbadać sytuację, posłużyć radą i pomocą. W wielu przypadkach położna może zastąpić najbliższych p otoczyć fachową opieką dziecko. Byłoby najlepiej, gdyby położne prowadziły w szkole podstawowej wykłady uświadamiające w zakresie rozrodczości.

Do góry