Ocena 5.0 2 głosy

Wystawa - 2012 - Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy - Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski - Urząd Wojewódzki Poznań - Hol Główny

Autor /AZYR Dodano /06.10.2012

W miejscu nietypowym, bo w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowali wystawę rzeźbiarze zrzeszeni w Wielkopolskim Związku Artystów Rzeźbiarzy. Miejsce wystawy obligował co prawda jej temat: „Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski”. Minusem była możliwość obejrzenia wystawy jedynie w godzinach pracy urzędu. Plusem fakt, że ekspozycję siłą rzeczy odwiedziło więcej osób, w tym takich, które do galerii sztuki nie chodzą. Samo miejsce – przestronne i doskonale oświetlone, po ustawieniu rzeźb nabrało innego wymiaru, a rzeźby idealnie się w nie wpasowały.

Wchodzących do Urzędu wita Wielkopolska - autor Henryk Jan Dominiak. Praca wykonana z drewna, kamienia, cegieł, stali, sznurów i real made, nawiązuje zarówno do początków historycznych tej krainy oraz jej stolicy, jak i wybiega w przyszłość. Chronologicznie ustawił się kamienno-drewniany cykl Grody Romana Kosmali oraz brązy obrazujące legendy o Lechu, Czechu i Rusie (Kazimierz Rafalik, Irena Rosińska-Melnik). Założenie grodu Poznań zinterpretowała Anna Buczak. Do początków chrześcijaństwa i osoby św Wojciech nawiązała ceramika Bernardyny Jaskólskiej-Mnichowskiej. Popiersie żony Mieszka – Dobrawy wykonał w marmurze Michał Niedźwiedź.

Wizję roślinności występującej w ogrodach Wielkopolski ukazała w mobilnej rzeźbie Julia Kaczmarczyk-Piotrowska. Najpopularniejszą poznańską legendę o koziołkach przedstawili Anna Słonka-Moskwa, Małgorzata Witt oraz Norbert Sarnecki. Historyczny poczet dam straszących w wielkopolskich zamkach przedstawili Mariola Kalicka, Jolanta Różańska-Woźniak, Dana Saga Tomaszewska oraz Ireneusz Daczka. O los  wielkopolskich czarownic spalonych na stosie zatroszczyła się Dana Saga Tomaszewska. Legendy mające źródło w podaniach ludu stanowiły inspirację Ireny Ertel Jakubowskiej oraz Magdaleny Szczurowskiej.

Rzeźby nawiązujące do sylwetek Wielkopolan otwiera archetypowy Polan Henryka Jana Dominiaka, który poprzez zastosowanie materiałów komputerowych stanowi frapującą zagadkę dla oglądających wystawę. Wizję mitycznego poznaniaka, znanego z oszczędności przedstawił Rafał Nowak, a zjawisko bejmologii czyli po poznańsku nauce o pieniądzach, przybliżył Łukasz Berdyszak. Nasza klasa Kazimierza Raby – instalacja kamiennych twarzy oraz wykutej w marmurze tablicy przeszłości wzbudzała powszechny podziw zwiedzających. Wydarzenia poznańskie 1956 roku upamiętnił Andrzej Kołodziejczyk. Nowoczesna bryła statuetki Anny Krzymańskiej prezentowała Wielkopolskę w Unii Europejskiej, natomiast rzeźby Włodzimierza Ćwira i Marii Podskarbi-Hebisz z cyklu Pogranicza Kultur poruszały problem otwarcia się Wielkopolan na inne kultury i społeczności.

Jak widać, szerokie podejście do tematu i problematyki wystawy różne techniki rzeźbiarskie, natomiast jego idea przybliża wiedzę o historii regionu Wielkopolski. Tym bardziej, że dzięki dotacji z Urzędu Miasta Poznania został przeprowadzony plener odlewniczy, na którym wykonano część rzeźb przeznaczonych na wystawę oraz zaprojektowano prezentację multimedialną. Prezentacja dostępna na stronie internetowej Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy stanowi pomoc dydaktyczną dla szkół i placówek kulturalno-oświatowych.

Prezes WZAR-u Anna Słonka-Moskwa zapowiadając prezentację, gdzie do prac wizualnych dołączone będzie źródło inspiracji – czyli fakty, legendy, objaśnienia, stwierdziła, że „Historia mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski”- to temat dla nas niezwykle bliski. Większość członków WZAR jest nie tylko rzeźbiarzami, ale również historykami sztuki.

Pozostaje więc satysfakcja, że współpraca artystów rzeźbiarzy z instytucjami układa się dobrze.

Wernisaż wystawy uatrakcyjniony koncertem zespołu Vidlunnia miał miejsce 1 października w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przy Al. Niepodległości 16/18. Natomiast jeszcze w trakcie trwania wystawy, 10 października WZAR zaprosił na prezentację multimedialną, która odbyła się o godzinie 10 w budynku Urzędu.

Plener odlewniczy, wystawa oraz prezentacja multimedialna zostały zorganizowane dzięki środkom budżetowym z dotacji:

Miasta Poznania

Wystawa Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy

„Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski.”

Wystawę objęli HONOROWYM PATRONATEM:

Wicewojewoda Wielkopolski

Przemysław Pacia

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Marek Woźniak

Prezydent Miasta Poznania

Ryszard Grobelny

Wernisaż: 1 października 2012r. godz. 14.00

Hol Główny Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

Prezentacja multimedialna:

10 października 2012r. godz.10.00

Wystawa czynna do 25 października 2012r.

Prezentację można bezpłatnie pobrać ze strony

www.wzar.pl

Kurator Wystawy: Danuta SAGA Tomaszewska

Koordynator Projektu: Anna Słonka-Moskwa

Koordynacja Medialna: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

Rzeźby prezentują:

1. Łukasz Berdyszak – Bejmologia po poznańsku
2. Włodzimierz Ćwir - Okno – z cyklu Pogranicze Kultur
3. Ireneusz Daczka – Lech, Czech i Rus; Rycerz Wieniawa; Spowiedź Rydzyńskiej Białej Damy
4. Dana Saga Tomaszewska – Czarownice 1511-177; , Ludgarda; Wichna Sierakowska
5. Henryk Jan Dominiak – Wielkopolska; Polan
6. Kazimierz Raba – Nasza klasa
7. Helena Ertel Jakubowska –Gryżyńska legenda o ślepej miłości
8. Bernardyna Jaskólska-Mnichowska – Męczeństwo św. Wojciecha
9. Mariola Kalicka – Halszka z Ostroga
10. Julia Kaczmarczyk-Piotrowska – W moim ogrodzie
11. Andrzej Kołodziejczyk – Zryw robotniczy 1956; Henryk Wieniawski
12. Roman Kosmala – Grody I, II, III; Wizytówka Poznania; Pegaz
13. Anna Krzymańska – św. Wojciech; Wielkopolska w Unii Europejskiej
14. Rafał Nowak – Mityczny Poznaniak
15. Michał Niedźwiedź – Dobrawa
16. Maria Podskarbi-Hebisz – Między fascynacją a asymilacją – z cyklu Pogranicze Kultur
17. Kazimierz Rafalik – Gniazdo
18. Irena Rosińska-Melnik – Polonia Genesis
19. Jolanta Różańska-Woźniak – Duch Białej Damy na Zamku Kórnickim
20. Norbert Sarnecki – Koziołki; Koziołek
21. Anna Słonka-Moskwa – Poznańskie koziołki
22. Magdalena Szczurowska – Diabeł Wenecki
23. Urszula Szymańska – Legenda o rybie
24. Małgorzata Witt - Koziołki
25. Joanna Buczak - Spotkanie

Do góry