Ocena brak

Wyspa Wolin - POŁOŻENIE

Autor /Eustachy Dodano /30.09.2011

Wyspa Wolin położona na skrzyżowaniu tras tranzytowych z północy na południe i z zachodu na wschód ma szansę na większe zainteresowanie turystów. Posiada czyste plaże, bazę gastronomiczną na wysokim poziomie, dobrą infrastrukturę wypoczynkową. Wiele wspaniałych i cennych obiektów architektury murowanej i drewnianej, obszary chronione, rezerwaty i pomniki przyrody. W lasach można podziwiać stare, okazałe buki i sosny a wśród nich, również te najbardziej znane, dęby Wolinian i Wikingów oraz okazałą tuję w okolicach Warnowa. Bogato reprezentowana jest fauna parku.

Lasy zamieszkują jelenie, dziki, sarny, lisy, kuny oraz drobne ssaki ryjówki, łasice, nornice i inne. Do rzadszych należą borsuki, gronostaje i jenoty. W obszarze Wolińskiego Parku Narodowego występuje 6 gatunków nietoperzy, stwierdzono również obecność 230 gatunków ptaków, a wśród nich orzeł bielik będący jego symbolem. Jest to niezwykle cenny zakątek, w którym zachowało się wiele ginących gatunków w skali Europy.

Turysta kwalifikowany znajdzie tutaj szlaki turystyczne, ośrodki jeździeckie. Miłośnicy przyrody mają możność poznawania flory i fauny w Wolińskim Parku Narodowym. Jeśli kochasz wędrówki piesze - szlaki turystyczne zaprowadzą cię w najpiękniejsze części wyspy Wolin z zabytkami i tworami natury spotykanymi tylko u nas, klifowe brzegi nad morzem i zalewem, rezerwat żubrów, jezioro Turkusowe, Wzgórza Mokrzyckie, prastare lasy bukowe i dębowe. Przy zasadniczym założeniu, że podstawową funkcją wyspy jest ochrona środowiska przyrodniczego ( Woliński Park Narodowy, otulina WPN, i obszary chronionego krajobrazu) zaprojektowano preferowane obszary dla rozwoju turystyki. Są to:

a) wschodnia część wyspy czyli pas o głębokości około 1 km wzdłuż rzeki;

b) Wolin - Międzywodzie - Dziwnów ( 17 km);

c) obszar nadmorski ( poza Wolińskim Parkiem Narodowym);

d) teren Płocin - Sułomino - Karnocice ( 5 km);

e) teren Lubin - Wicko - Wapnica ( około 3 km).

Podobne prace

Do góry