Ocena brak

Wyprawy Krzysztofa Kolumba do Ameryki

Autor /Twardoslaw Dodano /10.05.2012

 

Po długich staraniach Krzysztofa Kolumba para królewska Ferdynand Katolicki i Izabela wyrazili zgodę na zorganizowanie wyprawy, która miała doprowadzić do odkrycia krótszej drogi do wschodnich wybrzeży Azji. I wyprawa doszła do skutku w latach 1492-1493.

Wraz z dziewięćdziesięcioosobową załogą zamustrowaną na trzech statkach: „San Maria”, „Pinta” i „Nina”, Kolumb wypłynął w kierunku zachodnim. Najpierw odkrył Morze Sagassowe, a następnie 12 października 1492 r. dopłynął do wyspy Guanahani na Bahamach i nazwał ją San Salvador. Podczas tej wyprawy odkrył także Kubę i Haiti (nazwał ją Hispaniolą).

W latach 1493-1496 zorganizował II wyprawę. 1500 członków załogi zamustrowano na 17 statkach. W tej podróży Kolumb odkrył m.in. Dominikanę, Gwadelupę, Antiguę, Wyspy Dziewicze, Puerto Rico i Jamajkę. Wyprawa ta dała początek konkwiście w Ameryce Południowej.

W latach 1498-1500 Krzysztof Kolumb wyruszył na III wyprawę na 6 statkach, z 300 członkami załogi. Odkrył Trynidad i dotarł do stałego lądu Ameryki Płd. W latach 1502-1504 odbył IV wyprawę na 4 statkach ze 150 ludźmi. Opłynął wówczas wschodnie wybrzeża Ameryki Środkowej aż do Przesmyku Panamskiego.

Jeszcze przed wyprawami Król Hiszpanii przyznał mu dziedziczny tytuł Wielkiego Admirała i wicekróla odkrytych ziem. Jednakże z powodu intryg Kolumb stracił wszystkie przywileje. Dwa lata po powrocie z ostatniej wyprawy zmarł w zapomnieniu.

Podobne prace

Do góry