Ocena brak

Wymień typy pamięci według rodzajów zapamiętywanych bodźców oraz czasu przechowywania informacji

Autor /Hugon Dodano /22.02.2012

 

Pamięć – jest właściwością zachowawczą, polegającą na gromadzeniu i przechowywaniu doświadczenia oraz wykorzystywaniu go w różnych sytuacjach.

Funkcja pamięci nie ogranicza się tylko do percepcji zjawisk ze świata zewnętrznego, ale rozciąga się też na popędy i tendencje osobowości. Tak więc pamięć można podzielić na:

  • Słownologiczną;

  • Obrazową;

  • Motoryczną;

  • Emocjonalną.

Współcześnie wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje pamięci:

  1. Pamięć ultrakrótkotrwała (zmysłowa)

  2. Pamięć krótkotrwała (operacyjna)

  3. Pamięć długotrwała

Ad. 1 Pamięć ultrakrótkotrwała – najprostszą formą pamięci jest pamięć zmysłowa, jak np. pamięć dotykowa. Dzięki specjalnemu typowi uczenia się nasz mózg uczy się ignorować pewnego rodzaju bodźce dotykowe o stałym nasileniu. Przyzwyczajenie się do bodźców o stałym nasileniu i rozróżnianie bodźców o różnej modalności zmysłowej jest więc charakterystyczne dla tego typu pamięci. Ma też właściwość filtra selekcjonującego bodźce płynące z otoczenia, bo nie wszystkie bodźce są dla nas jednakowo ważne.

Ad. 2 Pamięć krótkotrwała (operacyjna) – proces uczenia się następuje tylko wówczas gdy komórki nerwowe są aktywne w odpowiednich miejscach i ściśle określonym przedziale czasu. Te otwarte komórki tworzą coś w rodzaju szlaku miedzy receptorami a odpowiednimi częściami mózgu tworząc pamięć operacyjną. To rodzaj uprzywilejowanego połączenia dla określonych wiadomości potrzebnych do wykonania jakichś ważnych dla życia operacji. Pamięć ta znajduje się w płacie skroniowym, w zakręcie hipokampa.

Ad. 3 Pamięć długotrwała – jej pojemność jest praktycznie nieograniczona. Kora mózgowa zawiera do 2/3 wszystkich komórek mózgowych, a liczba skomplikowanych sieci komórek neuronalnych sięga biliona. To jak proces pamięci długotrwałej przebiega jest nadal tajemnicą, choć jest na ten temat kilka teorii.

Podobne prace

Do góry