Ocena brak

Wykrywanie kłamstw. Analiza sygnałów niewerbalnych kłamstwa.

Autor /eldendubs Dodano /04.09.2006

Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Można to zrobić na kilka sposobów. Nie zawsze jest to łatwe ale można się nauczyć tej umiejętności. Już nikt Cie nie okłamie!

Jest wiele teorii na temat objawów kłamstwa i jego wykrywania. Ja opiszę moim zdaniem najbardziej skuteczną i sprawdzoną. Według tej istnieją trzy metody wykrywania kłamstw:

1. obserwacja sygnałów niewerbalnych (część I artykułu)
2. analiza sygnałów werbalnych (część II artykułu)
3. pomiar drobnych reakcji fizjologicznych - takich jak wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna i pocenie się dłoni. Wykrywanie tych objawów zajmuje się wariograf – błędnie określany jako wykrywacz kłamstw. Urządzenie to mierzy jedynie objawy reszta zależy od interpretacji – ktoś zdenerwowany krępującą sytuacją może zostać oskarżony o kłamstwo – w historii zdarzało się to wielokrotnie.

W tym artykule zajmę się omówieniem pierwszej metody, czyli mową ciała. Natomiast sposobem mówienia czyli analizą sygnałów werbalnych w części II. W tych dwóch sposobach wyróżnimy trzy procesy:

1. Procesy emocjonalne – emocje, które mogą się pojawić przy oszustwie np. poczucie winy, strach i podniecenie.

2. Procesy spójności treści – kłamstwo nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza gdy kłamca został postawiony w sytuacji zaskoczenia i wielu pytań. Wtedy mózg musi szybciej pracować a to odbija się w tym co mówi oszust.

3. Procesy kontrolne – gdy kłamiemy staramy się zachowywać normalnie a to prowadzi do nienaturalnego zachowania.

Pierwszą, rzeczą jaką należy wykonać, gdy szukamy kłamstwa jest ustalenie zespołu zachowań odpowiednich dla tej osoby. Jak to ustalić? W przypadku osób, które dobrze znamy możemy nie mieć takiego problemu. Jednak z osobami, których nie znamy musimy porozmawiać w jak najnormalniejszy sposób. Nie przywiązując za bardzo uwagi do treści, ale do zachowań. Ważne jest oddzielenie emocjonalne w tej rozmowie. Postarajmy się zachować luźną atmosferę. Zwróć uwagę zwłaszcza na rytm i zespół gestów jakie wykonuje ta osoba. Pamiętaj, że rozmówca musi się czuć swobodnie i naturalnie. Twoje nienaturalne, bądź podejrzliwe zachowanie może wpłynąć negatywnie na „badania”.

Przy analizy rozmówcy zwracaj szczególnie uwagę na:

1. Twarz – Paul Ekman stworzył tzw. system kodowania mimiki twarzy. Okazało się, że ludzka twarz zdradza bardzo dużo, jednak aby to wykryć należy albo dużo ćwiczyć albo posiadać odpowiednią aparaturę. Jest tak ponieważ potrafimy zamaskować mimikę twarzy w przeciągu 0,04 sekundy. Więc jeśli kłamca poczuje się osaczony i na jego twarzy najprawdopodobniej pojawi się objaw strachu. I o ile mieliśmy szczęście aby w tym momencie nie mrugnąć, to mamy szansę zdemaskować oszusta. Okazuje się, że po odpowiednim szkoleniu z systemu Ekmana można wykryć do 80% tych objawów.
2. Dłonie - bardzo niewiele ludzi potrafi w pełni świadomie poruszać dłońmi podczas mówienia.

Podobne prace

Do góry