Ocena brak

"Wychowanie bez porażek" Thomas Gordon

Autor /CYNCRUIPLOPPY Dodano /22.05.2006

Thomas Gordon
?Wychowanie bez porażek?

Thomas Gordon w książce ? Wychowanie bez porażek? przedstawia nowatorską koncepcję wychowawczą. Jest ona alternatywą wobec dominujących dotąd modeli rozwiązywania problemów między dorosłymi a dziećmi. Metoda wprowadzona przez T. Gordona godzi interesy dzieci i dorosłych dzięki czemu w rodzinach pojawia się mniej problemów a jak już one powstaną to łatwiej jest się z nimi uporać.
Istnieje wiele książek o tematyce wychowywania dzieci lecz wszystkie one podają tylko suche fakty, definicje, pouczenia jak to zrobić. Natomiast książka Gordona daje wskazówki i przykłady jak dojść do celu, którym dla każdego rodzica i pedagoga jest wychowanie i wykształcenie swego podopiecznego na porządnego, dobrego, szanującego ludzi i wartości młodego człowieka. Podpowiada także w jaki sposób dokonać rzeczy zazwyczaj nie możliwej lub trudnej do osiągnięcia a mianowicie w jaki sposób utrzymywać od najmłodszych lat dobre kontakty z dzieckiem. Książka ta uczy jak sprawić by zwykłą rozmowa czy codzienny przykład jaki dajemy dzieciom zaowocowały w przyszłości. Uczy współpracy z dzieckiem, a nie tylko jak dawać rozkazy, co zrobić by dzieci nas słuchały a gdy dziecko coś żle zrobi to w jaki sposób je ukarać.
Punktem wyjścia tej metody jest autentyczna akceptacja dziecka przez rodziców oraz zewnętrzne jej okazywanie. Nie chodzi tu o ciągłe chwalenie swego dziecka ani ciągłe dawanie nagród. Należy zaakceptować własne dziecko takim jakim jest, ze wszystkimi wadami. Nie można krytykować dziecka gdy tylko coś mu nie wyjdzie, lub tez coś żle zrobi. Należy pamiętać, ze to my je tak wychowaliśmy, że to tylko przez obserwowanie nas osób starszych, dojrzalszych uczy się nawyków, zachowań, za które jest karcone.
Stosowanie ?Wychowania bez porażek? a każdej sytuacji codziennego życia wpływa na lepsze funkcjonowanie całej rodziny: buduje wzajemne zaufanie, szczerość, zrozumienie, szacunek. Pozwała rodzicom na zachowanie autorytetu bez odwoływania się do władzy i przemocy. Pobudza dzieci do samodzielnego i krytycznego myślenia oraz do odpowiedzialności za swoje zachowanie. Metoda ta przyznaje dziecku prawo do samostanowienia, a także zwalnia rodziców z odpowiedzialności za bezwzględną akceptację dziecka. Daje możliwość do bycia autentycznym i do swobodnego wyrażania swoich uczuć.
Książka ta zawiera szesnaście rozdziałów, które podzielone są na podrozdziały z przykładowymi dialogami rodzic-dziecko. Z omówionych rozdziałów możemy się dowiedzieć między innymi: jak zaakceptować własne dziecko; co zrobić by dzieci nas słuchały; jak nauczyć się słuchać naszych pociech; o problemach władzy rodzicielskiej; rozwiązywanie konfliktów; autorytet rodzicielski oraz wiele innych ciekawych rzeczy.
Dodatkowo, na końcu książki zawarty jest dodatek w postaci ćwiczeń dla rodziców i tak np. w przedstawionych sytuacjach rodzic może sprawdzić czy dobrze rozpoznaje uczucia swojego dziecka, może ćwiczyć wypowiedzi adekwatne do odpowiednich sytuacji, czy sprawdzić jak posługuje się swoim autorytetem rodzicielskim.
W moim odczuciu książka ta jest jednym z najlepszych tego typu poradników dostępnych na rynku. Porusza wiele ciekawych i nurtujących rodziców oraz pedagogów tematów. Napisana jest w sposób przejrzysty i nie jest nasycona językiem specjalistycznym dzięki czemu jest dostępna dla każdego człowieka zarówno dorosłego jak i nastolatka, który chciał by się dowiedzieć dlaczego jego rodzice postępują w taki czy inny sposób. Dzięki temu poradnikowi poznamy nasze dzieci lepiej, nauczymy się jak postępować w trudnych sytuacjach i jak zapobiegać niemiłym zdarzeniom. Naprawdę polecam ta książkę wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli szansy się z nią zapoznać.

Podobne prace

Do góry