Ocena brak

WYBICKI Józef (29 IX 1747 - 19 III 1822), polityk poi., autor hymnu narodowego

Autor /Erazm123 Dodano /19.06.2013

Ur. w Będominie k. Kościerzyny, ukończył kolegium jezuickie w Gdańsku i uniwersytet w Lejdzie. Wcześnie zająłsiędziałalnościąpolitycznąjużw 1767 poseł na sejm, protestował przeciw gwałtom ros. amb. Repnina. Konfederat barski, potem bliski królewskiemu stronnictwu reform, od 1777 członek Komisji Edukacji Narodowej, zajmował się reformą uniwersytetu wil. Sekretarz zespołu przygotowującego projekt tzw. Kodeksu Zamoyskiego.

Uczestnik powstania kościuszkowskiego, członek Rady Najwyższej Narodowej. Od 1795 w Paryżu, był głównym publicystą tzw. Agencji. Przyczynił się do utworzenia Legionów Polskich we Włoszech. W VII 1797 w Reggio nelPEmilia ułożył Mazurek Dąbrowskiego, który z czasem stał się hymnem narodowym. Od 1805 członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Odegrał istotną rolę jesienią 1806, kiedy to wspólnie z gen. Dąbrowskim wydał 3 XI w Berlinie odezwę wzywającą do chwytania za broń przeciwko Prusakom i tworzenia wojska poi. Członek Komisji Rządzącej, zajmował się organizacją administracji i zaopatrzeniem armii franc. Nie wszedł do rządu Ks. Warszawskiego, był senatorem-wojewodą, od 1809 prefektem dep. poznańskiego. Przywódca, obok Dąbrowskiego, stronnictwa ziemian wielkopolskich. Jego syn Łukasz był ofic. p. szwoleżerów gwardii. Ostatnie lata spędził w majątku Manieczki, gdzie zm.

Podobne prace

Do góry